Doğu'da 51 köy kapalı

Doğu Anadolu Bölgesi'nde aralıklarla kar ve karla karışık yağmur etkili oluyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 15.03.2009 - 12:35

Doğu Anadolu Bölgesi'nde aralıklarla kar ve karla karışık yağmur etkili oluyor.

AA muhabirinin Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, bölgede Karadeniz'den gelen alçak basınç sistemi etkili oluyor. Bölge genelinde salı gününe kadar aralıklarla kar ve karla karışık yağmur bekleniyor.

Sıcaklıkların mevsim normallerinde olduğunu dile getiren yetkililer, gece ölçülen sıcaklıkların Iğdır'da 9 diğer illerde ise sıfırın altına olmak üzere Erzurum'da 10, Ardahan'da 9, Kars'ta 4, Ağrı ve Erzincan'da 2 derece olduğu bildirildi.

Gün içindeki sıcaklıkların ise Iğdır'da 13, Erzincan'da 11, Kars'ta 6, Ardahan ve Ağrı'da 5, Erzurum'da 3 derece olması bekleniyor.

Palandöken Kayak Merkezi'ndeki kar kalınlığının 10 santimetre olduğunu ifade eden yetkililer, şehir merkezlerindeki kar kalınlıklarının Ağrı'da 22, Ardahan'da 7, Kars'ta 4 ve Erzurum'da 1 santimetre ölçüldüğünü kaydetti.

Gece başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı ulaşımı da olumsuz etkiledi. Kar nedeniyle Erzurum'da 42, Muş'ta 9 olmak üzere toplam 51 köy ile ulaşım sağlanamıyor. Kapanan yolların açılması için çalışmaların devam ettiği bildirildi.

ÇIĞ UYARISI
Yetkililer, hava sıcaklıklarının artması ve karla karışık yağmurun etkili olması nedeniyle çığ konusunda vatandaşları uyardı.

Karla karışık yağmurun mevcut karı eriteceğini belirten yetkililer, söz konusu durumun çığ için gerekli meteorolojik şartları yaratabileceğini söyledi. Yetkililer, çığ konusunda vatandaşların dikkatli olmasını istedi.

Sayfa Yükleniyor...