Doğu’da olan bitenler hakkında çarpıcı açıklamalar

Ankara'da üst düzey bir yetkili Doğu’da olan bitenler hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Buna göre, güvenlik sorunu çok ciddi ve operasyonlar en az iki hafta daha devam edecek. Aynı yetkiliye göre PKK şehirlerde, Kobani deneyimlerinden yararlanıyor.

NTV Haber 18.12.2015 - 20:06

Doğu’da olan bitenler hakkında çarpıcı açıklamalar
Arşiv

Üst düzey bir yetkili, Güneydoğu'daki yerleşim bölgelerinde son haftalarda yaşananları, "Kobani'deki savaş pratiği, Türkiye'ye çatışma olarak döndü. Güneydoğu’da çok ciddi güvenlik sorunu var" sözleriyle özetledi.

Aynı yetkilinin verdiği bilgiye göre, terör örgütü PKK ilk kez milisleri silahlı çatışmada kullanmaya başladı. 

"BİR SOKAKTA ÜÇ MAYIN..."

Silopi ve Cizre'de tüm şehrin teröristler tarafından esir alındığını belirten üst düzey yetkili, operasyon şartlarını ise şu sözlerle aktardı:

“Şehirden çıkmak isteyen insanlar tehdit ediliyor, anahtarlar toplanıyor. Güvenlik güçleri milim milim gitmek durumunda. Bir sokakta üç mayından bahsediyoruz. 15 metrelik sokaktaki o mayınlar temizlenirken evlerden ateş ediliyor. Bu yüzden sokağa çıkma yasağı 9-10 gün sürüyor”

Sürece geri dönülmesinin tek şartı ise tek bir silahlı teröristin bile ülkede kalmaması.

Aynı yetkili Cizre'deki operasyonların en az iki hafta daha süreceğini belirtti. 

"DÖNERLERSE CİDDİ GÜVENLİK SORUNU YAŞANABİLİR"

Suriye'deki şartların Türkiye'nin güvenliğini doğrudan ilgilendirdiğini ifade eden yetkili, “Türkmenlere yardıma gidenlerle, PYD'ye katılanların ilerde Türkiye'ye dönmeleri durumunda ciddi güvenlik sorunları yaşanabilir. Bunlar yarın bir gün İstanbul'da sorun çıktığında silah kullarak sorunu çözmek isteyebilirler. Özellikle üniversitelerde muazzam bir güvenlik sorunuyla karşı karşıya kalabiliriz” dedi. 

Üst düzey yetkili, Abdullah Öcalan'ın devreye sokulmasının değerlendirildiğini ancak PKK yöneticilerinden Cemil Bayık'ın "Savaşı ancak KCK sona erdirir" açıklamasının, Öcalan'ın örgütteki etkinliği konusunda soru işaretleri yarattığını belirtti.

Sayfa Yükleniyor...