Doğu'dan İstanbul'a Kadın Eli Sergisi açıldı

''3. Doğu'dan İstanbul'a Kadın Eli Sergisi'', Taksim Meydanı'nda açıldı. 31 Mayısa kadar açık kalacak sergide, Süryani işi, iğne oyası, telkari, dantel gibi el sanatları ürünleri de satışa çıktı.

25.05.2009 - 14:56

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi'nin katkıları ve GAP İdaresi Çok Amaçlı Toplum Merkezleri (ÇATOM) işbirliğiyle düzenlenen ''3. Doğu'dan İstanbul'a Kadın Eli Sergisi'', Taksim Meydanı'nda açıldı.

Açılışta konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ülkelerin gücünün nüfuslarıyla değil, yetişmiş insan sayısıyla ölçüldüğüne dikkati çekti.

Topbaş, Türkiye'de kadın-erkek tüm kesimlerin üretime katılmak zorunda olduğunu ifade ederek, tüketici değil, üretici toplumun önemine değindi.

ÇATOM'un bölgenin kalkınmasında önemli bir rol oynadığını da dile getiren Topbaş, ÇATOM'da eğitim gören kadınların evlerinin dışına çıktıklarını ve aile bütçelerine katkı sağladıklarını kaydetti.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil de idare olarak kadınlarla ilgili pek çok soruna çözüm ürettiklerini belirterek, GAP'ın aynı zamanda sosyal ve kültürel anlamda da projeler yürüttüğünü anlattı.

Türkiye'de kadın haklarıyla ilgili pek çok atılımlar yapıldığını ancak bölgedeki kadınların istihdam azlığı ve okuma-yazma oranındaki düşüklüğün önemli bir sorun teşkil ettiğini vurgulayan Karahocagil, GAP bölgesindeki 9 ilde 35 ÇATOM'da kadınlara yönelik hizmet verdiklerini anımsattı.

Karahocagil, ÇATOM'un kadınların eğitimi ve meslek edinmesinin yanı sıra her alanda söz sahibi olması için çalıştığını da söyledi.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi İnsani ve Sosyal Gelişme Genel Koordinatörü Aygül Fazlıoğlu ise kadınların kalkınma sürecinin dışında kalmaması gerektiğine işaret ederek, ÇATOM'un kadınların bir araya geldikleri ve ortak sorunlarına çözüm ürettikleri merkezler olduğunu anlattı.

İstanbul Valisi Muammer Güler'in eşi Neval Güler de kadınların statüleri yükseldiğinde ve eğitim aldıklarında neler yapabileceklerinin bu sergiyle de görüldüğünü kaydetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi Fahri Başkanı Özleyiş Topbaş ise kadınlara destek olmanın, bütün aileye destek olma anlamına geldiğini belirtti.

Açılışı, Topbaş ve beraberindekiler ile 77 yaşındaki Fikriye Ateş tarafından kurdele kesilerek Taksim Meydanı'nda yapılan ''3. Doğu'dan İstanbul'a Kadın Eli Sergisi''nde, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak'ın bulunduğu 9 ilin kadınları tarafından üretilen el sanatları yer alıyor.

Topbaş ve beraberindekiler daha sonra tek tek açılan stantları gezerek, alışveriş yaptılar.

Topbaş, eşi Özleyiş Topbaş'a iğne oyası ile süslenmiş bir tülbent alıp hediye ederken, ayrıca eşine bir miktar da para verip, durumu iyi olmayan genç kızlar için çeyiz almasını istedi.

Bu arada, 31 Mayısa kadar açık kalacak sergide, Süryani işi, iğne oyası, telkari, dantel gibi el sanatları ürünleri de satışa çıktı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...