Doğum öncesi kök hücre nakli başarılı

Anne farenin kan kök hücrelerini fetüse nakletmeyi başaran bilimciler, kalıtsal hastalıkların doğumdan önce tedavisi yolunda önemli bir adım attı.

19.01.2011 - 10:34

Doğum öncesi kök hücre nakli başarılı

Yeni keşif, kök hücrelerin genetik hastalıkların tedavisi amacıyla doğum öncesinde fetüse naklini mümkün kılacak. Bugüne değin annenin bağışıklık sisteminin fetüse yapılacak bir kök hücre naklini engellediği biliniyordu. Araştırmacılar bu engeli kök hücrelerini doğrudan anneden alma yoluyla aşmayı başardılar.

California Üniversitesi'nden Tippi MacKenzie ve ekibi, dişi fareden alınan kan kök hücrelerini, bağışıklık sisteminde ve nakil organ ya da hücrelerin reddedilmesinde önemli rol oynayan lenfosit-T hücrelerinden arındırarak fetüse nakletti.

MacKenzie, başka bir dişi fareden alınan lenfosit-T'den arındırılmış kan kök hücrelerinin de fetüs tarafından kabul edildiğini belirterek, bu tür hücre nakillerinde en önemli engelin annenin bağışıklık sistemi olduğunu vurguladı.

"Journal of Clinical Investigation" dergisinde yayımlanan araştırmada, bir sonraki adımın bu sonuçları insanda da doğrulamak olduğunu vurgulayan MacKenzie, ''Artık fetüsün anneye yabancı olan kök hücreleri bile kabul edebildiğini biliyoruz. Doğumdan önce sinirsel ya da kasla ilgili genetik hastalıkların tedavisinde başka kök hücre tiplerinin kullanılabilmesi söz konusu'' dedi.

Özgün bilimsel makaleye ulaşmak için tıklayın.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...