'Doğu'ya biraz da vicdan gözlüğüyle bakın'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Batılı dostlara Doğuya ve güneye bakış açılarını tekrar gözden geçirme tavsiyesinde bulundu. Erdoğan, "Buralara baktıklarında sadece petrol, sadece altın madenleri, yer altı zenginlikleri görenlerin, artık biraz da vicdan gözlüğüyle bu coğrafyalara bakmalarını diliyorum" dedi.

Anadolu Ajansı 24.03.2011 - 11:38

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ve BM Kalkınma Programı'nın ortaklığında düzenlenen, ''Daha Eşit Bir Dünya İçin Eşitlik Komisyonlarının Rolü'' temalı Uluslararası Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Buluşması'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu günden itibaren değişimi, insan haklarını, evrensel değerleri kendisine bir hedef olarak aldığını ve bu hedeflere ulaşmak yolunda önemli mesafe katettiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, bu toplantı vesilesiyle Batılı dostlara, Doğu'ya ve Güney'e bakış açılarını tekrar gözden geçirme tavsiyesinde bulunduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

''Batılı dostlarımıza artık doğu ve güneye baktıklarında aç ve açık çocukları, acı çeken anneleri, şiddet gören kadınları, yoksulluğu görmelerini tavsiye ediyorum. Buralara baktıklarında sadece petrol, sadece altın madenleri, yer altı zenginlikleri görenlerin, artık biraz da vicdan gözlüğüyle bu coğrafyalara bakmalarını diliyorum. Tüyler ürpertici, dehşete düşürücü, medeniyetler arası çatışmayı körükleyici kavramları telaffuz edenlerin ya da zihinlerde bu çağrışımı oluşturanların kendi vicdan muhasebelerini derhal yapmalarını arzu ederim.

Biz, Avrupa Birliği üyeliği için her zaman şunu söyledik:

Türkiye'nin Birliğe üyeliği, medeniyetler çatışmasına bir antitez oluşturur, 1,5 milyarlık İslam dünyasıyla Batı dünyasını, Türkiye köprü olmak suretiyle birleştirir ve uluslararası terörle ilgili büyük engelleri aşarız. Türkiye'nin üyeliği, Doğu ile Batı'nın birbirini daha iyi anlamasını sağlar. Türkiye'nin üyeliği, bölgeler, inançlar, kültürler arasındaki önyargıları giderir. Ama birileri bunu anlamak istemedi, anlamamakta ısrar etti. İşte o birileri, bizim tüm uyarılarımıza rağmen, bugün de Libya'ya yönelik operasyonda zihinleri karıştırıyor ve maalesef bakıyorsunuz Haçlı Seferleri gibi son derece münasebetsiz tanımlamalar yapıyor, zihinlerde soru işaretleri oluşturuyor. Bütün bu yaşanan süreç, Türkiye'nin haklılığını ortaya çıkarmıştır'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...