Doktor gitti, anne öldü!

Muğla'nın Fethiye ilçesinde, genç kadının doğum yaptığı gün yaşamını yitirmesinde ihmal olduğu iddiası üzerine savcılık soruşturma başlattı.

Anadolu Ajansı 31.03.2010 - 16:31

Fethiye'de doğum sancıları arttığı için yakınları tarafından dün Fethiye Devlet Hastanesi’ne götürülen 24 yaşındaki Güler Güler, Kadir adı verilen bebeğini doğurduktan sonra yaşamını yitirdi.

Genç kadının hayatını kaybetmesinde ihmal olduğunu iddia eden yakınları, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Başvuru üzerine savcılık, olayla ilgili soruşturma başlatarak, Güler'in ailesi ve iddiaya konu olan hastane personelinin ifadesini aldı.

Genç kadının cesedi, otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Eşini kaybetmesinin ardından yeni doğan bebeğine sarılarak ağlayan Sefa Güler, gazetecilere yaptığı açıklamada, eşinin hastanede görev yapan doktor N.D'nin kontrolü altında olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Doktor eşime sezaryenle doğum yaptırdıktan sonra hastaneden ayrıldı. Eşime doktor gittikten sonra yeterince ilgili gösterilmedi. Eşim, Kadir adını verdiğimiz bebeğin doğumundan sonra fenalaştı ve yaşamını yitirdi. Eşimin ölümünün iyice araştırılmasını istiyorum. Çok güzel hayallerimiz vardı. Annesini bile göremeyen oğlumla ortada kaldık. Doktor ve ilgililerden şikayetçiyim. Eşimin ölümüyle hayallerimizi ve ocağımızı yıktılar. Geçimimi aşçılık yaparak sağlayan bir insanım. Bu olay beni tamamen yıktı.''

Kızını kaybeden Esme Sülük ise gözyaşları içinde ''Hastanede hiç ilgilenmediler. Herkes seyirci kaldı. Ne olduğunu bile anlayamadım. Sapasağlam kızımı kaybettim. Kızım hastanedekilerin ihmali sonucu genç yaşta öldü'' diye feryat etti.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ DE SORUŞTURMA BAŞLATTI
Muğla Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de olayla ilgili şu bilgileri verdi:

''İhmal sonucu öldüğü iddia edilen anne, normal doğumu gerçekleşmediği için kendi isteğiyle sezaryenle doğum yapmıştır. Hastanın bu süreçte onayı alındı ve gerekli belgeler imzalatıldı. Doğumun ardından tedavi gördüğü hastanede fenalaşan kadın, ilk müdahalenin ardından hastanenin yoğun bakım servisine alındı ve gerekli tüm tıbbi müdahaleler yapıldı. Ailenin iddiaları doğrultusunda olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Olayda ihmali olduğu iddia edilen doktor, polise ifade veriyor. İddialar çok yönlü araştırılıyor.''

Bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu, hastanede kontrol altında tutulduğu bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...