'Dokunulmazlık kalksa da vekillikleri düşmez'

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, BDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kalkması durumunda dahi milletvekilliklerinin düşmeyeceğini söyledi.

27.11.2012 - 16:28

'Dokunulmazlık kalksa da vekillikleri düşmez'

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ, bazı BDP'lilere ait dokunulmazlık dosyalarının TBMM Adalet Komisyonu ile Anayasa Komisyonu'ndan oluşacak Karma Komisyon'da ele alınacağını söyledi.

Bozdağ, ''Karma Komisyon, değerlendirmesini yapar ve dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde karar verirse, Genel Kurul'a gelecek ve Genel Kurul'da oylanacak. Genel Kurul'un kaldırması halinde, dokunulmazlık da kaldırılmış olacak. Tabi bu durumda, sadece dokunulmazlığı kalkan dosyalarla ilgili soruşturma ve kovuşturma yapılabilecek. Onun dışındaki dosyalarla ilgili soruşturma ve kovuşturma söz konusu olmaz'' diye konuştu.

Dokunulmazlığı düşen milletvekilinin yasama faaliyetinin devam edeceğini ifade eden Bozdağ, ''Dokunulmazlığın kaldırılması, milletvekilliğinin düşmesi anlamına gelmez. Dokunulmazlığı kaldırılanların milletvekilliği devam edecek, sadece yargılama ve soruşturma engeli ortadan kalkar. Kalkan şey, yargılama engelidir'' dedi.

Bozdağ, dokunulmazlığı kaldırılanların milletvekilliği düşmeyeceği için ''Meclis grubu da düşer'' şeklindeki yorumların gerçekçi olmadığına işaret etti.

Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ile 9 BDP'li milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, bugün TBMM Başkanlığı'na sunulmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...