NTV

Dokunulmazlık teklifinin 1. ve 2. maddeleri kabul edildi (330 aşıldı, kabul oyları 367'nin altında)

NTV Haber

Türkiye

TBMM'de dokunulmazlık teklifinin ilk tur görüşmeleri yapıldı. 1. madde 350 , 2. madde de 357 oyla kabul edildi. İkinci tur görüşmeleri Cuma günü saat 10.00'da ve çıkan sonuçlar teklife referandum yolunu açıyor...

İlişkili Haberler

Meclis Genel Kurulu'nun dokunulmazlık mesaisi başladı.

AK Parti'nin dokunulmazlık teklifinin ilk tur görüşmeleri bugün yapıldı. 

Genel Kurul'da HDP'den bir hamle geldi. HDP, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş hakkında verdiği gensoru önergesini geri çekti.

Bu gelişme sonrasında Genel Kurul'da dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifinin geneli üzerinde görüşmeler geçildi.

DOKUNULMAZLIK TEKLİFİNİN MADDELERİNE GEÇİLMESİ 348 OYLA KABUL EDİLDİ

Teklifin geneli üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelerine geçilmesi için gizli oylama yapıldı.

Gizli oylamaya 536 milletvekili katıldı. Oylamada; 348 milletvekili kabul oyu kullanırken, 155 ret oyu çıktı. 8 milletvekilinin çekimser kaldığı oylamada, 25 oy da boş çıktı.

DOKUNULMAZLIK TEKLİFİNİN 1. MADDESİ 350 OYLA KABUL EDİLDİ

Verilen aradan sonra Meclis'te dokunulmazlık teklifinin 1. maddesi üzerine görüşmeler yapıldı. Görüşmelerden sonra 1. maddenin gizli oylamasına geçildi.

Genel Kurul'da yapılan gizli oylamaya 531 milletvekili katıldı. Oylamada 1. madde 148 ret oyuna karşılık 350 oyla kabul edilerken, 27 oy boş çıktı, 1 oy geçersiz sayıldı; 5 milletvekili de çekimser kaldı.

DOKUNULMAZLIK TEKLİFİNİN 2. MADDESİ 357 OYLA KABUL EDİLDİ

Dokunulmazlık teklifinin 2. maddesinin görüşmeleri yapıldıktan sonra gizli oylamaya geçildi.

Genel Kurul'da yapılan gizli oylamaya 529 milletvekili katıldı. Oylamada 2. madde 149 ret oyuna karşılık 357 oyla kabul edilirken, 17 oy boş çıktı, 6 milletvekili de çekimser kaldı.REFERANDUM YOLU

İlk oylama, teklifin referanduma sunulma imkanı sağlayacak 330 sınırını aşarken, referandumsuz kabul edilmesi için gerekli 367 oyun altında kaldı. Bu sonuçlar, pakete referandum yolunu açıyor. 

Cuma günkü ikinci turda diğer partilerden destek gelmemesi durumunda, teklif için referandum zorunlu olacak. İkinci turda kabul oyları 330’un altında kalırsa da, teklif kabul edilmemiş sayılacak ve halk oyuna sunulamayacak.

İkinci tur görüşmeleri Cuma günü saat 10.00'da toplanacak.

20 Mayıs'ta Antalya'da kampa girecek olan CHP, teklifin ikinci tur görüşmelerinin cuma günü yapılacak olmasına tepkili. 

AK PARTİ'NİN TEKLİFİNE DESTEK!

Teklif, Adalet Bakanlığı, Başbakanlık ve Meclis'te bekleyen tüm dosyalar için dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngörüyor.

AK Parti'nin teklifine CHP ve MHP destek olacağını açıklamıştı. HDP ise hayır oyu kullanacak. Anayasa değişikliği oylamaları, iki turlu olacak ve gizli yapılacak.

Teklife destek olacaklarını açıklayan üç partinin toplam oy sayısı 489.

367 evet çıkması halinde teklif kabul edilmiş olacak.

Teklif kabul edilirse, 138 milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılacak. 677 fezleke doğrudan yargıya teslim edilecek.

ETİKETLER