NTV

'Dolmabahçe Sarayı da tehlike altında'

Türkiye

Galatasaray Üniversitesi'ndeki yangınla ilgili NTV'ye konuşan NTV Tarih Yayın Kurulu Üyesi Necdet Sakaoğlu, Dolmabahçe Sarayı'nın da tehlike altında olduğunu söyledi.

Galatasaray Üniversitesi'nin Ortaköy'deki tarihi binası dün akşam çıkan yangında kullanılamaz hale geldi.

Yangın sonrası NTV'nin görüşüne başvurduğu NTV Tarih Yayın Kurulu Üyesi Necdet Sakaoğlu başka bir tehlikeye işaret etti.

İlişkili Haberler


Dolmabahçe Sarayı'nda da bu tür bir yangının yaşanabileceğine değinen Sakaoğlu, şunları söyledi:

"Bu tür yangınlar bizim eski saraylarımızda veya sarayken başka amaçla kullanılan binalarımızda her an, hergün beklenebilir. Yarın başkasının haberini alabiliriz. Bunlar yangından gereği gibi korunamıyor. Korunması da mümkün değil. Hergün yüzlerce öğrencinin girip çıktığı, faal biçimde kullanılan binaların ahşap yapısı ve tarihi dokusu dikkate alınmıyor, alınamaz da...

Böyle afetlere maruz kalmaması için üniversitelere yeni binalar yapılmalı. 21. yüzyılda üniversite ne arıyor, o binalarda işi ne? Üniversite işlevi o binalara nasıl uydurulur, şaşılacak bir şey. Ben asıl daha büyüğünden korkuyorum. En büyük korkum Dolmabahçe Sarayı'nın yanmasıdır. Ora da tehlike altında. Bu tür binaların hepsi günün birinde bu tür afetlere açık.

Bu binalar saray olarak yapılmış. Bunların işlevi ancak, eski saraylık konumlarına uygun bu çağın gerektirdiği faaliyetler olabilir. Buralarda sergiler açılabilir, basit müzeler yapılabilir. Bazı basit eğitim işlevlerine tahsis edilebilir. Üniversite olarak kullanılması son derece gereksiz ve fuzulidir, bir an önce kurtarılmalıdır."