Dolmabahçe'de 10 saat

Başbakan Davutoğlu, Akil İnsanlar Heyeti üyeleriyle bir araya geldi. Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde yapılan toplantı 10 saat 15 dakika sürdü.

19.10.2014 - 23:16

Dolmabahçe'de 10 saat

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ilgili bakanların Akil İnsanlar Heyeti üyeleriyle yaptığı toplantı sona erdi.

Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma Ofisi'ndeki toplantı, Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasıyla başladı.HABERE GİT

Çözüm süreci kapsamında önemli rol oynayan Akil İnsanlar Heyeti üyelerinin süreçte gelinen noktayı değerlendirdiği toplantı, 10 saat 15 dakika sürdü.

Edinilen bilgiye göre, Davutoğlu'nun konuşmasından sonra basına kapalı olarak devam eden toplantıda heyettekiler; Başbakan'a, Abdullah Öcalan ile doğrudan görüşme yolunun açılması talebini iletti.

Toplantıya katılanları dinledikten sonra bir kapanış konuşması yapan Davutoğlu, Abdullah Öcalan ile doğrudan görüşme kanallarının açılması için hükümetin şartlarını açıkladı; kamu düzeni sağlanmadan bu konuda yeni bir adım atılmayacağını vurguladı.

Akil insanlar toplantısında ayrıca, heyet içinde uzmanlık alanlarına göre yeni komisyonlar kurularak çalışma alanının genişletilebileceği belirtildi.

Başbakan Davutoğlu'nun, Akiller heyetinin daha önce hükümete sunduğu ve kamuoyu ile paylaşılmayan raporu da önümüzdeki süreçte açıklayacağı belirtildi.

'İLK DEFA BU KADAR NİTELİKLİ'
Heyetin İç Anadolu Grubu Üyesi Prof. Dr. Doğu Ergil, toplantı sürerken bir açıklama yaptı.

"Bu kadar nitelikli bir toplantıya ilk defa şahit oluyorum" diyen Ergil, Akil İnsanlar Heyeti'nin yanı sıra sivil toplum ve kanaat önderleri ile bir araya gelerek komisyonlar kurulması yönünde bir arzunun oluştuğunu ifade etti.

Ergil, bu konuda hükümetin de istekli olduğunu aktardı. "Yeni komisyonlar mı kurulacak?" şeklindeki soruya Ergil, "Büyük bir ihtimalle böyle olacaktır. Böyle olmasını da biz önerdik ama hükümette de bu niyeti gördük. Yoksa böyle bir niyet olmasa kendi kendimize gelin güvey olacaktık. O yüzden artık bu iş biraz keyfi, sadece işte resmi şahsiyetlerle Öcalan ve yakın çevresi üzerinden süren değil, onların da merkezinde bulunduğu daha geniş çaplı bir mutabakat arayan süreç başlayacağına inanıyoruz. Böyle olmasını da arzu ediyoruz" yanıtını verdi.

'ÇATIŞMA VARKEN KOLAY DEĞİL'
Doğu Anadolu Bölgesi Grubu Başkanı Can Paker ise hükümetin kamu düzeninin sağlanmasını istediğini söyledi.

Anladığım kadarıyla, hükümet, kamu düzeni sağlanıncaya kadar bu konuda hiçbir adım atmayacak" diyen Paker, "Hükümet önce saldırıların önlenmesi, kamu düzeninin sağlanmasını istiyor. Bu da doğal bir şey, çatışma varken barış görüşmesi çok kolay değil. 'Akil İnsanlar' esasında görevi bitirmiş bir şey. Biz sadece bu görevi yapmaktan dolayı tecrübe kazanmış insanlarız. Dolayısıyla bir 'Akil İnsanlar' statüsü diye bir şey yok ama ilk girişimi biz eski Akil İnsan arkadaşlarımızla yaptık çünkü tanıyorduk onları ama bu toplumun sürece katılması meselesi Akil İnsanlar ile sınırlı kalamaz" diye konuştu.

Toplantıya, Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan ve Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Beşir Atalay, Öznur Çalık ve Mahir Ünal ile Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muhammed Dervişoğlu katıldı.

Akil İnsanlar Heyeti'nden ise Rifat Hisarcıklıoğlu, Kadir İnanır, Tarık Çelenk, Nihal Bengisu Karaca, Şükrü Karatepe, Muhsin Kızılkaya, Öztürk Türkdoğan, Hüseyin Yayman, Nafiz Can Paker, Sibel Eraslan, Ayhan Oğan, Mahmut Arslan, Abdurrahman Dilipak, İzzettin Doğan, Abdurrahman Kurt, Zübeyde Teker, Mehmet Uçum, Tarhan Erdem, Avni Özgürel, Fadime Özkan, Fuat Keyman, Hasan Karakaya, Fehmi Koru, Yılmaz Ensaroğlu, Kezban Hatemi, Mehmet Emin Ekmen, Fazıl Hüsnü Erdem, Etyen Mahçupyan, Ahmet Faruk Ünsal, Lami Özgen, Ahmet Taşgetiren, Beril Dedeoğlu, Celalettin Can, Vahap Coşkun, Doğu Ergil, Erol Göka, Mustafa Kumlu, Hilal Kaplan, Yusuf Şevki Hakyemez, Vedat Bilgin, Fatma Benli, Bendevi Palandöken, Oral Çalışlar, Ahmet Gündoğdu, Yıldıray Oğur, Deniz Ülke Arıboğan, Mithat Sancar, Levent Korkut, Mustafa Armağan, Ali Bayramoğlu, Hayrettin Karaman ve Hülya Koçyiğit toplantıda yer aldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...