Emine Erdoğan, Dombra'nın orijinalini bestecisinden dinledi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Kazakistan'da Türkiye Kütüphanesi'ni ziyaret etti. Erdoğan, ziyaretinde "Dombra"yı söz yazarı ve bestecisi Arslanbek Sultanbekov'dan dinledi.

Anadolu Ajansı 16.04.2015 - 16:18

Emine Erdoğan, Dombra'nın orijinalini bestecisinden dinledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Kazakistan'da Aljir Anıtı ve Müzesi'ni ziyaret etti. Kazakistan Akademik Milli Kütüphanesi'ndeki Türkiye Kütüphanesi'nde incelemelerde bulunan Emine Erdoğan, söz yazarı ve bestecisi Arslanbek Sultanbekov'dan "Dombra"yı dinledi.

Cumhurbaşkanlığından alınan bilgiye göre, Kazakistan ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşlik eden Emine Erdoğan, Astana'da ilk olarak Aljir Anıtı ve Stalin döneminde istihbarat teşkilatı tarafından imzalanan kararla "vatan haini" ilan edilen siyasetçi, sanatçı, devlet adamı, yazar gibi şahsiyetlerin eşlerinin kaldığı hapishanenin yerine yapılan müzeyi ziyaret etti.

Eski Sovyetler Birliği'ne üye 15 ülkeden, 1-3 yaş arasında değişen çocuklarıyla trenle getirilen binlerce kadının zor şartlarda yaşadığı, yedisi Türk 63 uyruktan kadının bulunduğu müze hakkında yetkililerden bilgi alan Emine Erdoğan, insanlık tarihi adına utanç verici bu hadisenin unutulmayarak, mekanın müzeye dönüştürülmesinin anlamlı olduğunu ifade etti. Erdoğan, müzenin yeni kuşakların bilinçlenmesine vesile olacağını dile getirdi.

Emine Erdoğan, müzenin ardından Kazakistan Akademik Milli Kütüphanesi'ne gitti. Yunus Emre Enstitüsü'nün "100 Türkiye Kütüphanesi" projesi kapsamında kurduğu "Türkiye Kütüphanesi" katını gezen Erdoğan, Türk dili, tarihi ve kültürü üzerine araştırma yapan akademisyenlerin yararlandığı kitaplar hakkında bilgi aldı.

Kütüphanede, yüksek lisans ve doktora çalışması yapan kadın akademisyenlerin çocuklarını bırakabilecekleri kreş olması dolayısıyla yetkilileri tebrik eden Emine Erdoğan, "Kadınların kariyer yapmaları ve akademik birikim kazanmaları adına çok önemli bir hizmet" değerlendirmesini yaptı.

Kütüphane ziyareti kapsamında Kazakistan'ın en tanınmış Türkologlarından Mirzatay Josdasbekov'un kütüphaneye bağışladığı eserlerden oluşan özel bölümde Türkoloji bölümü akademisyenleri, öğrencileri ve Yunus Emre Enstitüsü kursiyerleri ile yuvarlak masa toplantısı yapan Emine Erdoğan, Josdasbekov'dan Türkoloji çalışmaları hakkında bilgi aldı. Erdoğan, Yunus Emre Enstitüsü yetkililerinin de bir sunum yaptığı toplantıda Türkoloji Bölümü'nden bir öğrencinin okuduğu Yahya Kemal şiirini dinledi.

Kütüphaneye Türkçe yazma eserlerden oluşan bir kitap seti hediye eden Emine Erdoğan'a, ziyaret sırasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun eşi Hülya Çavuşoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in eşi Yasemin Eker ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin'in eşi Nesrin Bilgin eşlik etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...