Google, arama sorgularından derlediği bilgiler ile oluşturduğu grip trendi izleme aracı Google Flu Trends'i domuz gribinin popülerleşmesi nedeniyle Meksika geneline de yaydı.

Experimental Flu Trends for Mexico adı verilen serviste, henüz domuz gribi haberlerinin yayılmadan önce griple ilgili aramaların arttığı görünüyor.

Google Flu Trends, geçtiğimiz yıl kullanıcıların grip ile ilgili yaptıkları arama sorgularını ABD'nin eyaletlerine göre sınıflandırıp, arama sonuçlarından nerelerde grip salgını olabileceği tahmini yürütmeye yarayan bir araç. Google, periyodik olarak elde ettiği bilgileri yasal verilerle kıyaslayarak Flu Trends'in başarısını kıyaslıyor. Elde edilen veriler, birkaç hafta sonra yayınlanan sağlık raporları ile %89 gibi bir oranda tutuyor.

Yapılan araştırmalara göre, İnternet'teki gezintilerin %35 ila 40'ının sağlık konularıyla ilgili bilgi almak için başladığı görülüyor.

Meksika'da Google kullanıcılarının gribe yakalandıklarında griple ilgili araştırma yaptığını ifade eden Google Trends baş mühendislerinden Jeremy Ginsberg, Meksika'daki verinin henüz geçmiş yıllardaki sağlık raporları ile kıyaslanmadığını ifade ediyor ancak, yine de elde edilen verinin güncel grip aktivitesini yansıtıyor olabileceğini söyledi

"Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan büyük domuz gribi haberlerinden evvel, Meksika'dan yapılan griple ilgili aramaların bir miktar artış gösterdiğiniz görüyoruz" şeklinde konuşan ginsberg, hasta insanların sağlıklarının bozuk olduğu dönemde genelde rahatsızlıkları ile ilgili aramalar yapmasını doğal bulduklarını açıkladı.

GOOGLE MAPS İLE DOMUZ GRİBİ SALGINI TAKİBİ
Google'ın Meksika ve ABD'ye özel sunduğu Google Flu servisiyle birlikte, Google Maps üzerinden de takip edilebiliyor.

Google Maps üzerindek domuz gribi haritalarından bir görüntü. Haritaya ulaşmak için resmin üzerine tıklayın. (Yeni bir sayfa açar)
Google Maps üzerindek domuz gribi haritalarından bir görüntü. Haritaya ulaşmak için resmin üzerine tıklayın. (Yeni bir sayfa açar)

Google'ın insiyatifinin dışında, farklı bir kullanıcı grubu, Dünya üzerindeki kesinleşmiş gibi görülen domuz gribi vakalarını Google Maps üzerinde işaretleyerek meraklıların salgının durumundan haberdar olmasını sağlıyorlar.