Domuz gribinden ilk ölüm

Domuz gribi nedeniyle Türkiye'deki ilk ölüm Ankara'da gerçekleşti. 29 yaşında ve sağlık çalışanı olan kişi, 4 gün önce yattığı hastanede yaşamını yitirdi.

Haberler 24.10.2009 - 21:23

Domuz gribinden ilk ölüm

Sağlık Bakanlığı, Ankara'da hastane çalışanı bir kişinin domuz gribi nedeniyle öldüğünü açıkladı. Bakanlık, bu kişinin H1N1 virüsünden 'de yaşamını yitiren ilk kişi olduğunu belirtti.

Atatürk Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde temizlik işçisi olarak çalışan ve ailesinin isteğiyle ismi açıklanmayan 29 yaşındaki kişi, ayın 20'sinde domuz gribi teşhisiyle çalıştığı hastanede tedavi altına alındı.

4 gün boyunca inişli çıkışlı bir grafik çizen hastalığın, zatürreye çevirdiği ve bunun bir ilk olduğu vurgulanırken, hasta sabah saatlerinde yoğun bakıma alındı. Sağlık çalışanının, tüm müdahalelere rağmen akşam saat 20.00 sularında ani solunum yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdiği açıklandı.

Hayatını kaybeden vatandaşın yarın, Ankara'nın Kalecik İlçesi Satılar Köyü'nde toprağa verilmesi bekleniyor.

2 GÜNDEKİ ARTIŞ
Öte yandan, H1N1 virüsü nedeniyle gerçekleşen ilk ölüm sonrası Sağlık Bakanlığı'ndan, konu ve süreçle ilgili açıklama geldi.

Vaka sayısının 2 günde 669'dan 958'e ulaştığı belirtilirken, yaşamını yitiren hastaya ilişkin açıklamada, ''Pnömoni (zatürre) teşhisiyle Ankara'daki bir hastanemizde takip ve tedavisi sürdürülen 29 yaşındaki bir vatandaşımız, gelişen ani solunum yetmezliği sebebiyle maalesef hayatını kaybetmiştir. Alınan numunelerde pandemik A(H1N1) virüsü tespit edilmiştir. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan bu vaka, ülkemizde pandemik A(H1N1) sebebiyle kaybettiğimiz ilk kişidir'' denildi.

Ayrıca Bakanlık açıklamasında şunlar kaydedildi:

''Vatandaşlarımızın korunma tedbirlerine özenle riayet etmesi, grip belirtileri olan çocukların okul ve dershaneye gönderilmemesi, hastalık belirtisi olanların evlerinde istirahat etmeleri gerekmektedir.

Ancak genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 5 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusması olan vakaların beklemeden doktora müracaatları büyük önem taşımaktadır.''

Sayfa Yükleniyor...