‘Dönemin hükümet yetkilileri yargılansın’

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Sivas davasının zaman aşımından düşmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Arınç, olayda kusuru olan kamu görevlileri hakkında soruşturma başlatılabileceğini söyledi.

14.03.2012 - 12:36

‘Dönemin hükümet yetkilileri yargılansın’

Sivas katliamı davasının zaman aşımından düşmesini değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Madem ki mahkeme 'kamu görevlisi olsaydı yargılamaya devam ederdik' diyor. Belki yıllar sonra olacak ama olayın bu boyutunun yeni bir sayfasını açması da mümkün. O da şudur; bu katliam gibi feci olayda kusuru bulunan veya kusurlu oldukları düşünülen kamu görevlileri hakkında bir soruşturma başlatılıp, bunlarla ilgili bir yargılama yapılabilir" dedi.


Arınç, şöyle devam etti: "Dönemin Valisinden, İçişleri Bakanı'ndan, hükümetten sorumlu kişilerden ve olay sırasında görüşmeler yapıldığı iddia edilen kişilerden, olaya kayıtsız kalanlardan, bu olayın sonuçlanmasında şu veya bu şekilde katkısı bulunanlardan, kimlerse o kişiler, onlar hakkında bir soruşturma yapılarak, asli fail olmasalar bile olaya dolaylı olarak sebebiyet verdiği iddia edilen kişilerin yargılanması da bence bu yargılamadan daha önemlidir. Dolayısıyla savcılarımızın, bu iddia üzerine bir soruşturma yapmasında ben şahsen fayda görüyorum."

'BU BİR İNSANLIK SUÇU'
Arınç, alışveriş merkezi inşaatının şantiyesinde yanarak ölen 11 işçiyle ilgili olarak ise, “Trilyonluk yatırımlarda insan hayatı bu kadar ucuz görülmemeli. Her firma işçi sağlığı konusunda üzerine düşeni yapmalı. Bu bir insanlık suçudur. Bence o 236 milyon dolarlık inşaatların 10 tanesini bir araya getirip yüzle çarpsanız bir insanımızın hayatından daha kıymetli değildir” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...