Dönüş çilesi başladı

Kurban Bayramı'nı İstanbul dışında geçiren tatilciler dönmeye başladı. TEM Otoyolu ve Çanakkale feribotu iskelesinde araç yoğunluğu yaşandı. Trafik yoğunluğunun bugün daha fazla olması bekleniyor.

Haberler 06.10.2014 - 18:49

Dönüş çilesi başladı

Kurban Bayramı'nın bitmesine bir gün kala, dönüş trafiği başladı.

Bayramın son gününde oluşacak trafiğe yakalanmak istemeyen tatilciler, dün yola çıktı.

TEM otoyolu İstanbul istikametinde zaman zaman yoğunluk yaşandı.

Tatilcilerin dönüş yolculuğu nedeniyle TEM otoyolu İstanbul istikameti Gültepe mevkisinde araç kuyruğu oluştu. Otoyolun Ankara istikametinde ise yoğunluk olmadığı gözlendi.

Karayolları ve trafik ekipleri, ulaşımda aksaklık yaşanmaması için denetimlerini sürdürüyor.

Ege ve Akdeniz bölgelerinden gelerek Çanakkale Boğazı'ndan geçmek isteyenler de feribot iskelesinde uzun bir kuyrukla karşılaştı.

Tatilcilerin mağdur olmaması için boğaz hattında 10 feribot, tarifedeki saatleri göz önünde bulundurmadan seferlerini sürdürüyor.

Benzer şekilde Topçular İskelesi'nde de araç kuyrukları oluştur, bunun üzerine sefer sayıları artırıldı.

'YOLA ERKEN ÇIKIN'
Yetkililer, vatandaşların ilerleyen saatlerde daha da arması beklenen trafiğe yakalanmaması için yola erken çıkması konusunda uyarıda bulunuyor.

Bolu Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Murat Sönmez yaptığı açıklamada, TEM Otoyolu Gerede-Karadeniz bağlantı yolunda aşırı yoğunluk beklemediklerini kaydetti.

D-100 ve TEM Otoyolunda gerekli önlerin alındığını anlatan Sönmez, 12 resmi ve 3 radar ekibinin görev yaptığını ifade etti.

Kurban Bayramı tatili dönüşü için yola çıkacak sürücülere uyarılarda bulunan Sönmez, şunları söyledi:

"Yollardaki yoğunluğa yakalanmamak için sürücülerin erkenden yola çıkması gerek. Yola çıkacak olan sürücülerin araçlarının bakımlarını kontrol etmeli. Yol güzergahını belirleyerek, nerelerde mola vereceklerini önceden belirlemeli. Sık sık mola vererek yolculuk yapmalı."

Sürücülere hatalı sollama, yakın takip ve aşırı hız konusunda da uyarılarda bulunan Sönmez, şöyle devam etti:

"Sürücülerin hem kendi hayatlarını hemde başkalarının hayatlarını tehlikeye atmamaları için trafik işaret ve işaretçilerine uyması gerek. Gidecekleri yerlere erken gitmek yerine sağlıklı bir şekilde gitmeyi tercih etmeli. Her aracın taşıyabileceği bir yük miktarı ve yolcu kapasitesi var. Buna çok dikkat etmek gerek. Arışı yük aracın hareket kabiliyetini etkiler ve kazaya neden olur."

Sayfa Yükleniyor...