Dönüşüm KDV uygulaması dışında

Konut teslimlerinde inşaatın yapıldığı arsa veya konutun vergi değeri esas alınarak, KDV oranının farklılaştırılması konusunda torba yasada yer alan düzenlemede kentsel dönüşüm projeleri kapsam dışında bırakıldı.

23.05.2012 - 09:21

Dönüşüm KDV uygulaması dışında

Meclis Plan ve Bütçe Alt Komisyonu yeni teşvik düzenlemesine ilişkin yasal altyapıyı oluşturan torba yasa üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Konutta uygulanan KDV 'de değişikliğe gidilmesini öngören ve konut sektöründe rahatsız yaratan madde de değişiklik yapıldı.

Konut teslimlerinde inşaatın yapıldığı arsa veya konutun vergi değeri esas alınarak katma değer oranının farklılaştırılması yönündeki düzenlemeden özelleştirme kapsamındaki ve kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilen yerler hariç tutuldu. Yürürlük maddesinde de değişikliğe gidildi.

RUHSAT TARİHİ 1 HAZİRAN 2012 SONRASI
Buna göre KDV oranındaki farklılaştırma, yapı ruhsatı 1 Haziran 2012 tarihinden sonra alınan veya kamu kurum ve kuruluşları ile bunların iştirakleri tarafından ihalesi bu tarihten sonra yapılan inşaat işlerine ilişkin konut teslimlerinde uygulanacak.

Plan ve Bütçe Alt Komisyonu'nda tasarıya yeni eklenen bir madde ile 6111 Sayılı Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırması'nı öngören düzenlemeden yararlanmak üzere süresi içinde başvuran ancak taksitlerini ödeyemeyerek Kanundan yararlanma hakkını kaybeden borçlulara yeni bir imkan daha sağlandı.

Dünya Gazetesi'nden Canan Sakarya'nn haberine göre; yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde ödenmesi gereken tutarları süresinde ödeyemeyerek kanun hükümlerini ihlal edenler, bu tutarları ödemeleri gereken tarihten itibaren geç ödeme zammı ile birlikte bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ayın başından itibaren 4 ay içerisinde ödemeleri şartıyla kanundan faydalanabilecekler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...