NTV

Dört bakan değişti

Türkiye

Başbakan Erdoğan, bir süredir beklenen kabine revizyonunu dün akşam yaptı. İçişleri, Milli Eğitim, Sağlık ile Kültür ve Turizm Bakanları değişti.

"Her an her şey olabilir."

Başbakan Erdoğan, Afrika gezisi dönüşü bu sözlerle sinyalini verdiği kabine revizyonunu dün akşam yaptı; 4 bakan değişti.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gül ile yapacağı 17.00'deki haftalık olağan görüşmesine 15 dakika erken gitti.

Görüşmenin bir kısmına Genelkurmay Başkanı Necdet Özel de katıldı. Gül ve Erdoğan, Özel'in ayrılmasının ardından görüşmeye devam etti.

40 dakika süren bu görüşmede Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gül'e yeni kabine listesini sundu.

Cumhurbaşkanı'nın onayının ardından kabinedeki değişim -geleneklerin aksine basın toplantısı yerine- yazılı açıklama ile duyuruldu. 

Uzun süredir ismi değişiklik yapılacak bakanlar arasında geçen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in yerine Muammer Güler atandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na Ertuğrul Günay'ın yerine Ömer Çelik getirildi. AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Çelik, kabineye giren ilk bekar bakan oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı'na ise Ömer Dinçer'in yerine Erdoğan'ın, 'hocam' diye hitap ettiği, Nabi Avcı atandı. Avcı Milli Eğitim Komisyonu Başkanlığı'nı yürütüyordu.

Listede en dikkat çekici değişiklik Sağlık Bakanlığı'nda oldu. 10 yıldan bu yana Sağlık Bakanı olan Recep Akdağ'ın koltuğuna Meclis Sağlık Komisyonu üyesi AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Mehmet Müezzinoğlu getirildi.

ÇELİK'İN YERİNE ÇAVUŞOĞLU
Ömer Çelik'ten boşalan AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na ise AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu getirildi.

KILIÇDAROĞLU: HAYIRLI OLSUN
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Bakanlar Kurulu'ndaki değişikliğe ilişkin, ''Hayırlı olsun. Daha yeni kurulmuş, söyleyeceğim şu an bu kadar'' dedi.

Muammer Güler
İçişleri Bakanlığı'na getirilen Muammer Güler, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Mardin'de 21 Mart 1949'da doğan Güler, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

İlk kamu görevine Balıkesir'de maiyet memuru (kaymakam adayı) olarak başlayan Güler, Denizli'nin Çal İlçesi kaymakam vekilliği, Kırklareli-Pehlivanköy, Erzurum-Horasan kaymakamlığı yaptı. Güler, 1982 yılından itibaren İçişleri Bakanlığı Personel Şube Müdürlüğü, Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı ve Personel Genel Müdürlüğü görevlerini yürüttü. Personel Genel Müdürüyken 1992'de Niğde Valiliği'ne atanan Güler, sırasıyla Kayseri, Gaziantep, Samsun Valiliği yaptı. 2003'te İstanbul Valiliği'ne atanan Güler, 2010'a kadar bu görevi yürüttü.

Güler, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'na Kurucu Müsteşar olarak atandı. Adalet ve Kalkınma Partisi'nden 24. Dönem Mardin Milletvekili olarak TBMM'ye giren Güler, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanlığı'na seçilmişti. Güler, evli ve iki çocuk babası.

Nabi Avcı
Milli Eğitim Bakanlığı'na getirilen AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, TBMM'de Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Avcı, 8 Ekim 1953 yılında Bilecik'te doğdu.

ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi'ni bitiren Avcı, 1974'te Kültür Bakanlığı'nda memuriyete başladı.

Anadolu Üniversitesi'nin kuruluşunda görev yapan ve İletişim Bilimleri Fakültesinde öğretim görevlisi olan Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Başbakanlık Müşavirliği görevlerinde bulundu.

Çeşitli ulusal televizyon, dergi ve gazetelerde program yapımcısı, köşe yazarı ve genel yayın danışmanı olarak çalışan Avcı, 2000'de İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde profesör unvanı aldı.

2003'te Başbakan Başmüşavirliği görevine getirilen Avcı, TÜBİTAK Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu üyeliği ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanlığı yaptı.

24. dönemde TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı olan Nabi Avcı, çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Almanca biliyor. Avcı, evli ve beş çocuk babası.

Mehmet Müezzinoğlu
Sağlık Bakanlığı'na getirilen Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden mezun.

Gümülcine'de 9 Ocak 1955'te doğan Müezzinoğlu, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdi. İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde iç hastalıkları ihtisası yapan Müezzinoğlu, Avcılarda bulunan özel bir hastanenin de kurucusu.

Avcılar Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Batı Trakya Eğitim Kültür Vakfı ve Balkan Medeniyeti Derneği'nin kurucu üyesi olan Müezzinoğlu, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği'nin de üyesi.

23. dönemde İstanbul'dan milletvekili seçilen Müezzinoğlu, 2011 yılında yapılan seçimde Edirne milletvekili oldu.

Orta düzeyde Yunanca, İngilizce ve Arapça bilen Müezzinoğlu, evli ve 2 çocuk babası.

Ömer Çelik
Kültür ve Turizm Bakanlığı'na getirilen Adana Milletvekili Ömer Çelik, AK Parti'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu.

Adana'da 15 Haziran 1968 yılında doğan Çelik, lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde tamamladı. Yüksek lisansını da aynı bölümde siyaset bilimi alanında yapan Çelik, 22'nci, 23'üncü ve 24'üncü dönemde AK Parti'den Adana milletvekili seçildi.

AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesi olan Ömer Çelik, Mart 2010'da AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na seçildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi danışmanlığını da yapan Çelik, iyi düzeyde İngilizce biliyor.

Yeni Bakanlar Kurulu, şöyle şekillendi: