Hatay'ın Dörtyol ilçesinde, önceki gün 4 polisin şehit olması ve emniyet binasına yapılan saldırının ardından önceki gece ve dün gerçekleşen olayların ardından bugün ilçede durumun sakin olduğu bildirildi.

İlişkili Haberler


Dün minibüs garajındaki kavga sonrası yaşanan sessizlik, akşam saatlerinde bozuldu.

Vali Celalettin Lekesiz'in, ''Olaylar sakinleşinceye kadar vatandaşlarımızın özellikle geceleri evlerinde huzur içinde oturmalarını tavsiye ediyoruz'' açıklamasına rağmen, yaklaşık 500 kişilik bir grup toplandı.

Ellerinde bayraklarla Mezbaha Mahallesi'ne girmekte ısrarcı olan grubu polis kontrol etmekte güçlük çekti.

Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Mersin ve Adana'dan Dörtyol ilçesine polis takviyesi yapılırken mahallenin güvenliğini Dörtyol Jandarma Komando Taburu'ndan 150 asker sağladı.

Polisin uyarılara aldırış etmeyenleri gözaltına alacağı yönündeki uyarısı üzerine gösteri yapanlar dağıldı.

Bugün ilçede günlük yaşam büyük ölçüde normale döndü.

Hükümet Konağı ve belediye binası ile vatandaşların evlerine ve esnafın iş yerlerine Türk Bayrakları asıldığı görüldü.

Bu arada, sokaklarda çevre kentlerden gelen takviye polis ekiplerinin devriye gezdiği ve kentin merkezi noktalarında çevik kuvvet ekiplerinin beklediği gözlendi.

Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, yaptığı açıklamada, ilçede durumun sakin olduğunu söyledi. Halen bazı iş yerlerinin kapalı olduğunu kaydeden Keskin, şöyle devam etti:

''Ancak, Dörtyol halkını iyi tanırım. Bence tedirginliğe gerek yok. Bu işyerleri açılmalı. Dörtyol'un bugüne kadar aralarında sivillerin de bulunduğu 60 şehidi var. Ancak, hiçbir zaman böyle olaylar olmadı, halk her zaman sağduyusunu korumuştur. Ancak bu olayda polislerimize yapılan saldırının ardından, İlçe Emniyet Müdürlüğüne de saldırı olduğu ve saldırganların yakalandığı şeklinde çıkan söylenti, olayların çıkmasına neden oldu. Gençler toplum psikolojisiyle hareket etti.''

Küçük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Bölükbaşı ise yıllardır Dörtyol halkının dostluk içerisinde yaşadığını ifade ederek, ''Birkaç kişinin yaptığı şey genele mal ediliyor. Birbirimize düşürmek için komplo kuruluyor diye düşünüyorum. Halkımızı, esnafımızı sağduyuya davet ediyoruz. Huzurumuzun bozulmaması için elimizden geleni yapacağız'' dedi.

Olaylarda iş yerleri zarar gören esnaf için belediye başkanı ve kaymakam ile görüşeceklerini belirten Bölükbaşı, ''Zararlarının karşılanması için çalışacağız'' diye konuştu.