"Dost bildiğimiz birçok ülke sessiz kaldı"

Başbakan Binali Yıldırım yabancı parlamenterlere verdiği yemekte konuşuyor. Yıldırım, darbe girişiminin ardından birçok müttefikinin sessiz kaldığını söyledi.

Haberler 01.09.2016 - 14:01

"Dost bildiğimiz birçok ülke sessiz kaldı"

Başbakan Binali Yıldırım, yabancı parlamenterlere verdiği yemekte 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmaların 'de hukukun üstünlüğü ilkesi gereğince yürütüldüğüni belirtti. 

Yıldırım, " darbe girişiminin ardından tarihinde az görülmüş bir birlik ve beraberlik duygusuna sahip oldu. Demokrasi söz konusu olunca farklılıkları bırakıp bir olmayı, teröre ve darbe girişimine karşı birlikte karşı koymayı bu millet başarmıştır. Darbe yapmak isteyenler milletten darbeyi yemiştir. 

15 Temmuz sonrasında günlerce süren demokrasi nöbetlerinde, mitinglerde insanlarımız tek ses oldu, tek yürek oldu. Her milletin bu tür alçakça girişimler karşısında kendisini savunma hakkı meşrudur. Hiçbir demokraside devlet vatandaşın çağrısına kayıtsız olamaz. Biz de uluslararası hukuk ilkesinde bu çağrıya karşılık verdik ve gerekli adımları attık atmaya da devam ediyoruz. Biz dost ve kardeş bildiğimiz her ülkenin yanında olduk. Bizde bir söz vardır; Dost kara günde belli olur. Soğuk savaş döneminde bile demokrasiyi savunanların yanında olduk. Soğuk savaş sonrasında ortak düşmanımız teröre karşı aynı safta yer aldık. Üzülerek belirtmek isterim ki 15 Temmuz sonrasında desteklerini kayıtsız şartsız ortaya koyan dostlarımız oldu. Ancak dost bildiğimiz birçok ülke sessiz kaldı. Bu darbe girişimi bir anlamda sınavdı. Gerçek dostlarımızı biz orada gördük. Bazıları göstermeleri gereken tepkileri göstermekte gerekli cesareti gösteremediler. Günler sonra herşey anlaşılınca tepkilerini geç de olsa göstermeleri bir kazanımdır. 

En küçük olayda tepki gösteren ülkeler demokrasiyi hedef alan saldırı karşısında sessiz kalmayı tercih etmiştir. Demokratik değerlerin savunulmasında çifte standardı asla kabul etmiyoruz. Aksine bir davranışı sadakatimizle asla bağdaşlaşmaz. 'nin geçirdiği zor günlerde bizimle dayanışmanın nişanesi olarak buradasınız. Türkiye Meclis'inin çağrısına yanıt verdiniz. Hepinize saygılar sunuyorum. 

Sayfa Yükleniyor...