Down sendromlu oğlunu sema ile tedavi ediyor

Konya'da özel bir eğitim kurumunda down sendromlu çocuklar, bir plan çerçevesinde sema yaptırılarak rehabilite ediliyor.

Haberler 28.12.2010 - 12:25

Down sendromlu oğlunu sema ile tedavi ediyor

Eğitim kurumunun kurucusu Yasemin Devecioğlu, down sendromlu oğlunu tedavi etmek için bir çok yolu denemiş ancak başarılı olamamış. Kendisi bir gün sema yaparken down sendromu hastası oğlu da bunu tekrarlamaya çalışmış ve böylece o da sema ile tanışmış. 

O günden sonra oğlunu ve kurumdaki başka bir down sendromlu çocuğu sema yaptırmaya başladıklarını söyleyen Devecioğlu, çocuğun sosyal hayatında daha aktif olmasını, sağlık problemlerini de yenmesini sağladığını ifade etti ve ekledi:

''Semanın, bu çocukların zihinsel ve bedensel gelişimine büyük katkısı oldu. Kendilerine güveni geldi. Şimdi kurumumuzdaki bu iki down sendromlu çocuğu sema yaptırarak rehabilite ediyoruz. Birçok sağlık problemlerini aştık. Yani hem rehabilite hem tedavi ediyoruz. Henüz 2 çocuğumuz üzerinde denediğimiz sema terapisi ilk gözlemlerimize göre olumlu gelişme gösterdi. Sema yapmadan önce troid hormonuyla ilgili bir rahatsızlığı vardı. Sürekli ilaç kullanmak zorundaydı. Ama biz bu sağlık problemini de sema yaparak aştık. Şu anda ilaç kullanmıyor. Tahlillerini yaptırıyoruz, bu rahatsızlığı tamamen atlattığını gördük. Bu iki çocuğumuzun sağlık durumu, şu anda çok iyi ve her geçen gün daha iyi oluyor.''

Devecioğlu, sema ile tedavi yönteminin bilimsel bir çalışma olmadığını vurgulayarak, sema ile tedavi yöntemini başka çocuklarda da denediğini ve başarılı olduğunu söyledi.

Bu yöntemi denediği başka bir çocuğun da hemen hemen tüm davranışlarının değiştiğini anlatan Devecioğlu, ''Bu çocuğumuzun annesiyle problemleri vardı onlar yok oldu. Çocuğumuz şimdi normal çocuktan daha iyi şeyler yapıyor. Annesiyle ilişkisi çok iyi. Buraya ait olduğunu hissetti. Bir şeyleri başardığını gördü'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...