Dr. Fidan MİT’in başına geliyor

Milli İstihbarat Teşkilatı’nda Emre Taner’den mayısta boşalacak müsteşarlık görevine, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Dr. Hakan Fidan’ın getirileceği iddia ediliyor.

30.03.2010 - 10:45

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Emre Taner’in mayıs ayında görev süresinin dolmasının ardından kurumun başına sürpriz bir isim geçceği söylentisi kulislerde dolaşmaya başladı.

Bu sürpriz isim Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yakından tanıdığı Dr. Hakan Fidan. 15 yıl TSK’da astsubay olarak görev yapan Fidan, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanlığı ile Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ve BM Silahsızlanma Enstitüsü’nde görev aldı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma İşbirliği Forumu Danışma Kurulu üyesi de olan Hakan Fidan uluslararası ilişkiler ve güvenlik konusunda uzman. Fidan’ın adı, Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlık Başdanışmanı olduğu dönemde kritik diplomatik temaslar için oluşturduğu ekipte sıkça yer aldı.

Görev süresi 27 Kasım 2009’da dolan ve 6 ay uzatılan Emre Taner, nisan toplantısında MGK’ya son kez katılacak. Görev süresi mayıs sonunda dolacak Taner’in yerine atanacak ismin de bu toplantıda netleşmesi bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...