DSP de ‘hayır’ diyecek

CHP, MHP ve BDP’nin ardından DSP de referandumda “hayır” oyu vereceklerini duyurdu.

21.07.2010 - 16:17

DSP de ‘hayır’ diyecek

DSP Genel Başkanı Masum Türker, partisinin Kırlareli İl Başkanlığı’nda yaptığı açıklamada referandumda “hayır” oyu vereceklerini söyledi.

Türker, “Bunun nedenlerini iki grupta topluyoruz. Yapılmak istenen Anayasa değişikliği, demokratik bir anlayışla hazırlanmadı. İyi eleştiriden geçmediği için diktatörlüğü çağrıştıran bir yapıyı getirmektedir'' dedi.

Söz konusu değişikliğin hem Anayasa Mahkemesinin hem Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısında, ileride rejim değişikliğine neden olabilecek değişiklikler getirdiğini dile getiren Türker şöyle konuştu: ''Adeta yargı siyasallaştırılıyor. Siyasetin emrine sokuluyor. Bir ülkede ilk kez demokrasinin temel güçlerinden birisi olan yargı siyasal bir şekilde oylanıyor. Bu, dünyanın hiçbir yerinde olmaz. Çünkü yargı erki, siyaseti dengeleyen ve bağımsız davrandığı sürece de bir ülkedeki yaşamı teminat altına alan güçtür."

‘DENİZ GEZMİŞ’E NİYE AĞLAMIYOR?’
Türker, 12 Eylül döneminde idam edilen gençlerin mektubunu okurken gözyaşlarını tutamayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ağlamasını samimi bulmadıklarını belirterek, ''Ağlayacaksa 1970'lerin başında 12 Mart sonrası idam edilen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarına niye ağlamıyor. Bu Anayasa değişikliği gerçekleşirse diktatörlük rejiminin yolunu açar” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...