DSP'de Ahmet Tan'a ihraç

DSP'de Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen 5 milletvekiliden 4'ü uyarı cezası alırken, Ahmet Tan'ın ise partiden ihracına karar verildi. Tan, kararı “Ecevitsizleştiren DSP’nin Ergenekon’u” olarak nitelendirdi.

NTV Haber 13.04.2009 - 21:00

DSP'de Ahmet Tan'a ihraç

DSP Milletvekilleri Ahmet Tan, Tayfun İçli, Recai Birgün, Emrehan Halıcı ve Mücahit Pehlivan seçim sürecinde CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekledikleri ve Genel Başkan Zeki Sezer'e mektup yazdıkları gerekçesiyle Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilmişlerdi.

Ahmet Tan ve Emrehan Halıcı, Merkez Disiplin Kurulu’na yazılı savunma gönderirken; 3 milletvekili bugün Disiplin Kurulu’na sözlü savunma yaptı.

Merkez Disiplin Kurulu Recai Birgün, Mücahit Pehlivan ve Emrehan Halıcı’ya uyarı cezası verilmesini , İstanbul Milletvekili Ahmet Tan'ın ise partiden ihraç edilmesini kararlaştırdı.

DSP’de Genel Başkan Sezer, seçimlerin ardından istifa etmişti.

TAN: DSP'NİN ERGENEKON'U
Tan, ''ihraç'' kararıyla ilgili olarak şöyle konuştu: ''Ecevitsizleştirilen DSP'nin yapacağı ilk iş, elbette Ecevit'in onayı ile genel sekreter olan bir milletvekilini ve onun bakanını partiden atmaktır.

Garip olan 'Zeki Sezer bakiyesi' yönetimin Ergenekon'la ülkenin dalgalandığı bir günde partiden milletvekili atmasıdır. Bu da, Ecevitsizleşen DSP'nin Ergenekon'udur. Ergenekon Türkiye'nin hukukunu, geleceğini tehdit ediyor. 'DSP Ergenekonu' da parti hukukunu ve halk yararına açık siyaseti tehdit ediyor.

Ecevitsizleşen DSP, bu bakiye yönetimden kurtulamazsa, kaynaklarıyla birlikte yok olup gitmeye mahkumdur.''

Kararın kendisine bildirilmeden basına yansıtılmasından duyduğu rahatsızlığı dile getiren Tan, karar kendisine tebliğ edildikten sonra yargıya başvuracağını söyledi.

İÇLİ GENEL BAŞKANLIĞA ADAY
NTV'nin sorularını yanıtlayan Tayfun İçli ve Mücahit Pehlivan, uyarı almayı gerektirecek birşey yapmadıklarını belirtirken; İçli hakkında verilen uyarı cezasıyla ilgili olarak da yargı yoluna başvuracağını açıkladı.

Tayfun İçli daha önce de kurultayda Genel Başkanlığa aday olacağını açıklamıştı.

Uyarı cezası, İçli'nin adaylığının önünde engel teşkil etmiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...