Demokratik Sol Parti'de (DSP) Genel Başkanlığa Masum Türker'in seçilmesinden sonra partide istifa depremi yaşandı.

İlişkili Haberler


İlk istifa haberi, yeni parti yönetimine tepkili olduğu bilinen Rahşan Ecevit'den geldi.

Rahşan Ecevit, yaptığı yazılı açıklamada "Mevcut DSP yönetimine Ecevit çizgisinde bir yönetim gelene kadar eski genel başkanı olduğum partimden istifa ediyorum" ifadesini kullandı.

Parti içinde Rahşan Ecevit'le birlikte hareket eden Emrehan Halıcı, Mücahit Pehlivan da dün DSP'den istifa etti. Bugün ise Recai Birgün DSP ile yollarını ayırdığını açıkladı. 3 milletvekilinin istifasıyla DSP'nin TBMM'de 8 milletvekili kaldı.

Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı, DSP'de kardeş kavgasından çok, anne ve babaya layığıyla davranmayan hayırsız evlatların çekişmesinin olduğunu belirtti. Halıcı, eski DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'in son dönemlerinde başlayan partiyi ''Ecevitsizleştirme'' girişimlerinin bugüne kadar devam ettiğini belirtti. Emrehan Halıcı, Bülent Ecevit'e sahip çıkıldığını ancak Rahşan Ecevit'e karşı muhalefet girişimleri olduğunu ifade ederek, "Düzelme olasılığını görmediğimiz için böyle bir kararı aldık'' dedi.

İstifa kararını NTV'ye değerlendiren DSP Genel Başkanı Masum Türker ise "Üzüntü duydum böyle olmamalıydı" dedi. Türker, partinin Ecevit çizgisinden uzaklaştığı eleştirisi için de "Yeni seçilen arkadaşlarımın hepsi Ecevit'e kuramsal ve pratik olarak bağlıdır. Biz Bülent Ecevit'e bağlılığımızı sürdüreceğiz" diye konuştu.