DSP'de kurultay kazanı kaynıyor

DSP lideri Zeki Sezer'in istifa kararını açıklamasıyla parti içinde kurultay kazanı kaynamaya başladı. Yeni genel başkanın kim olacağı merak ediliyor, bir çok isim şimdiden tartışılıyor.

NTV Haber 10.04.2009 - 13:17

DSP'de kurultay kazanı kaynıyor

Demokratik Sol Parti'de (DSP) Genel Başkan Zeki Sezer'in istifa edeceğini açıklamasıyla gözler olağanüstü kurultay sürecine çevrildi. 11-12 Nisan tarihlerinde önce il başkanları, ardından parti meclisi toplanacak.

Zeki Sezer'in istifasının resmileşmesinin ardından parti meclisi kurultaya kadar genel başkanlığa vekalet edecek ismi belirleyecek. Vekalet için kulislerde Genel Sekreter Süleyman Yağız'ın adı geçiyor.

Parti kulisleri artık yeni genel başkanın kim olacağı sorusuna odaklandı. Şimdiden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve CHP'nin ünlü genel sekreteri Kasım Gülek'in kızı Tayyibe Gülek gibi isimler konuşuluyor. Süleyman Yağız'ın da genel başkan adaylığını düşündüğü belirtiliyor.

DSP'de tedbirli olarak disipline sevk edilen Tayfun İçli, genel başkanlık adaylığını ilk açıklayan isim oldu. Ancak disiplin süreci adaylığının önünde bir engel olarak duruyor.

İhraç istemiyle disipline sevk edilen 5 milletvekilinin bugün yapacakları duyurulan savunmaları pazartesi gününe ertelendi.

Beş milletvekili savunmalarını hazırlıyor. Tayfun İçli, Recai Birgün ve Mücahit Pehlivan pazartesi günü Merkez Disiplin Kurulu'na sözlü savunma verecek.

Emrehan Halıcı ise savunmasını yazılı olarak gönderdi. Halıcı savunmasında parti temel ilkelerine ve tüzüğüne aykırı davrandığı iddiasını reddetti. İstanbul Milletvekili Ahmet Tan da savunmasını yazılı yapacağını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...