Zeki Sezer'in DSP Genel Başkanlığı'ndan istifa edeceğini yarın açıklaması bekleniyordu ancak Sezer bugün bir basın toplantısı düzenledi.

İstifa kararını DSP'nin il ve belediye başkanları toplantısından önce açıklayan Zeki Sezer, ''Bugün DSP Genel Başkanlığından istifa ediyorum'' dedi.

Ölünceye kadar DSP'li olarak kalacağını vurgulayan Sezer, "Bülent Ecevit'ten sonra DSP'nin Genel Başkanlığı'nı yapmak bir onurdu" dedi.

Oldukça duygusal bir konuşma yapan Zeki Sezer, yerel seçimlerde belediye sayısını artırmalarına rağmen bir başarısızlık yaşadıklarını söyledi ve başarısızlığı üstlendiğini belirtti.

Sezer, "Her konuşmamda 'başarılı olamayanların bulundukları kurumun da ülkenin de önünü tıkamaması gerektiğini' söyledim. Bugün DSP genel başkanlığından istifa ediyorum" diye konuştu.

İstifa açıklamasındaki sürpriz ise Sezer'in disiplin kuruluna sevk edilen 5 milletvekili hakkındaki tedbirin kaldırılmasını istemesiydi.

DSP'de 5 milletvekili yerel seçimlerde CHP'ye destek oldukları gerekçesiyle tedbirli olarak parti disiplin kuruluna sevk edilmişti. Milletvekilleri hakkındaki tedbir kaldırılırsa 5 milletvekili partideki kurultayda aday olabilecek.

Sezer, istifa dilekçesini bugün sunacak.

DSP'DE ÜÇ İSİM ÖNE ÇIKIYOR
DSP parti meclisi, Sezer'in istifa etmesiyle şimdi kurultaya kadar genel başkanlığa vekalet edecek ismi belirleyecek. Vekalet için kulislerde genel sekreter Süleyman Yağız'ın adı geçiyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve CHP'nin ünlü genel sekreteri Kasım Gülek'in kızı Tayyibe Gülek ise genel başkanlık için yarışması muhtemel isimler olarak konuşuluyor.

Tedbirli olarak disipline sevk edilen isimler arasında yer alan Tayfun İçli, genel başkanlık adaylığını ilk açıklayan isim olmuştu ancak disiplin süreci adaylığının önünde bir engel olarak duruyor.