DTP lideri Meclis'te Kürtçe konuştu

DTP lideri Ahmet Türk, Meclis grup toplantısında Kürtçe konuştu. TRT yayını kesti.

Haberler 24.02.2009 - 13:13

DTP lideri Meclis'te Kürtçe konuştu

DTP lideri Ahmet Türk, Meclis grup toplantısında Kürtçe konuştu. TRT yayını kesti.


Konuşmasına Türkçe olarak başlayan Türk, 21 Şubat'ın dünya ana dil günü olduğunu ve anadilin kısıtlandığını ifade etti. Türk "Anadil zenginliğinin korunması yaşatılması çağın gereğidir. Dil masumdur, güzeldir, bütün diller kardeştir' dedi. Kürtçenin yasal düzenlemelerle güvence altına alınması gerektiğini belirten Ahmet Türk, TRT Şeş’te Kürtçe yayın yapıldığını ancak bunun yasal güvencesinin olmadığını söyledi.

Türk, DTP milletvekillerinin, belediye başkanlarının Kürtçe konuştukları için cezalandırıldığını ancak Başbakan Kürtçe konuştuğu için kendisinde Kürtçe konuşmaya hak gördüğünü söyledi. Türk bu tavrın iki yüzlülük ve ayrımcılık olduğunu belirtti.

"Resmi dilin Türkçe olmasına herhangi bir itirazımız yok" diyen Türk, yerel yönetimler, basın yayın alanı gibi yerlerde Kürtçe üzerinde yasakların kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Türk bu açıklamayı yapmasının ardından konuşmanın kalanını Kürtçe yapacağım dedi. Ahmet Türk’ün bu sözleri DTP grubunda heyecanla karşılandı. DTP grubunu izlemeye gelenler ayakta alkışladı. Ahmet Türk Kütçe konuşmaya geçtikten sonra TRT'nin meclis televizyonu da yayını kesti.

Ahmet Türk daha önce meclis kürsüsünde ya da grup toplantısında Kürtçe konuşmamıştı. DTP grubundan bazı milletvekilleri Meclis kürsüsünde Kürtçe kelimeler kullanıyorlardı ve bunlar da meclis tutanaklarına 'bilinmeyen dil' olarak kaydediliyordu.

Sayfa Yükleniyor...