DTP’den ‘süreçte etkizleştiriliyoruz’ iddiası

DTP Genel Başkanı Türk, demokratik açılım süreciyle ilgili Başbakan Erdoğan tarafından etkisizleştirilerek, yapıcı muhalefetlerinin durdurulmaya çalışıldığını iddia etti.

Anadolu Ajansı 03.11.2009 - 18:47

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, tüm toplumsal yaşam alanlarında, demokratik bir dönüşüm sürecinin önünün açılması için siyasi irade aradığını söyledi.

Demokratik açılım sürecinin gidişatına ilişkin olarak Türk, Hükümet'in, demokratik dönüşümün ağırlığını ve sorumluluğunu taşımadığını, süreci, bir asayiş mantığıyla ele aldığını iddia etti.

AK Parti'nin, demokratik kamuoyunda ve halkta oluşan beklentileri karşılayamadığını savunan Türk, bu başarısızlığın DTP'ye fatura edilmeye çalışıldığını öne sürdü. Türk, ''Aslında Hükümet, kendi iradesizliğini, DTP'yi hedef göstererek kamufle etmeye çalışmaktadır'' dedi.

Türk sözlerine, “Bir yandan şerefsizler diye küfürler edilecek, 20 milyon insanın hiçbir hassasiyetine dikkat edilmeyecek, diğer yandan da insanların Silopi'deki barış sevincine, hassasiyetlere uymuyorlar diye hakaret edilecek.

Sayın Başbakan, bizleri, süreçte etkisizleştirmeye, yapıcı muhalefetimizi durdurmaya, irademizi teslim almaya çalışıyor. Resmen bizi tasfiye etmeye çalışıyor. Hükümet'in şunu çok net olarak görmesi gerekir. Siyasal muhatabıyla buluşmayan bir açılım sürecinin, başarılı olma şansı yoktur” diye devam etti.

''İrticayla Mücadele Eylem Planı'' konusuna da değinen Türk, “Bu konuda en umutsuz vakayı CHP oluşturmaktadır. Baykal, AKP;yi bitirme planı ilk ortaya çıktığında 'belge gerçek çıkarsa Genelkurmay Başkanı istifa etmelidir' demişti. Belge gerçek çıkınca ne diyor Baykal? O istifa sözlerini unutuyor. Darbelere karşı olduğunu ifade ederek kendisini savunuyor.

Öyle görünüyor ki üzerindeki üniformayı çıkarmayan, siyaset dışı alanlarla arasına sınır çizmeyen bir CHP'nin sivilleşmesi imkansız” yorumunu yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...