DTP'li Ayna: Hepimiz altında kalırız

DTP Genel Başkan Yardımcılarının gözaltına alınmasına tepki gösteren Emine Ayna, operasyonun siyasi olduğunu belirterek "Operasyonun nedeni de sonuçları da siyasidir. Ancak çok tehlikelidir" dedi.

14.04.2009 - 11:57

DTP'li Ayna: Hepimiz altında kalırız

Birçok ilde bu sabah düzenlenen operasyonlarda DTP'li yöneticilerin gözaltına alınmasına ilk tepki DTP'li Emine Ayna'dan geldi.

Balgat'taki DTP Genel Merkezi önünde basın mensuplarına açıklama yapan DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, gözaltılar nedeniyle kendilerine herhangi bir bilgi verilmediğini söyledi.

Ayna, DTP'nin siyaset yapmasının engellendiğini ve seçimlerde elde edilen başarının daha büyük başarılara dönüşmesini engellemeye yönelik bir operasyon olduğunu düşündüklerini belirtti.

Ayna, şunları söyledi:

"Şu anda gerçekleşen 30 yıllık 'Ergenekon' davasının iddianamelerinde geçen fiillerle aynıdır. Yani demokratik siyasetin önü kapatılmaya çalışılıyor.

Yine belirtiyorum. Operasyonun nedeni de sonuçları da siyasidir. Ancak çok tehlikelidir. Bunun altında inanın hepimiz kalırız. Sonuçlarını herkes ciddi şekilde düşünmek zorundadır. İnsanları demokrasi dışında başka bir arayışa itmedir bu... Başka bir şey değildir. Hukuki anlamda mücadelemizi yürüteceğiz ama aynı zamanda siyaseten bunun mücadelesini yürüteceğiz."

Ankara'da DTP'ye ait 2 evde arama yapıldığını belirten Ayna, "Partimizin Ankara'da 2 evi var. Birinde erkek arkadaşlarımız, diğerinde ise gençlik çalışması yürüten arkadaşlarımız kalıyor. Gözaltı yok"  diye konuştu.

Bir gazetecinin "Ergenekon' soruşturması ile aynı zamanda yapılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusuna Ayna, "AK Parti'nin DTP'ye karşı yürüttüğü tahammülsüzlük olarak değerlendiriyoruz. Herkes Ergenekon ile ilgilenirken kimse DTP'ye yönelik baskıyla ilgilenmeyecek" yanıtını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...