DTP'liler ve Öcalan'ın avukatları gözaltında

13 ilde bu sabah yapılan terör operasyonlarında DTP Genel Başkan Yardımcılarının aralarında bulunduğu 40'tan fazla kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Öcalan'ın avukatları da var.

NTV Haber 14.04.2009 - 09:47

DTP'liler ve Öcalan'ın avukatları gözaltında

Yeni haftaya Ergenekon operasyonuyla başlayan Türkiye, haftanın ikinci günü de terör örgütü PKK'nın şehir yapılanmasına yönelik operasyonla uyandı.

5 savcının yürüttüğü operasyonda terör örgütü PKK'nın Türkiye genelinde eylemleri planlayıp yönlendirmek için 2 yıl önce ''Türkiye Koordinasyon Birimi'' adı altında 8 kişiden oluşan bir grup oluşturduğunun belirlenmesiyle grup teknik takibe alındı. Grubun telefonları dinlendi ve banka hesapları kontrol edildi.

8 kişinin, PKK adına tüm kentlerdeki eylemleri planladığı ve yönlendirdiği, Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'a gelişini protesto için kepenk kapatma eylemini de organize ettiği belirlendi.

Operasyon için bu sabah düğmeye basıldı, 13 ilde eş zamanlı baskınlar gerçekleşti. Diyarbakır, Mardin, Ankara, Elazığ, Tunceli ve Batman gibi illerde düzenlenen baskınlarda 40'tan fazla kişi gözaltına alındı.

Operasyonda 2'si Diyarbakır'da, 1'i Mardin'de 3 DTP genel başkan yardımcısı gözaltına alındı. DTP Genel Başkan Yardımcısı Selma Irmak Mardin'de, DTP Genel Başkan Yardımcıları Bayram Altun ve Kamuran Yüksek de Diyarbakır'da gözaltına alındı.

Gözaltılar nedeniyle TBMM'deki grup toplantısının iptal edilmedi ve DTP milletvekili Emine Ayna'nın konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor.

Gözaltına alınanlar arasında Abdullah Öcalan'ın avukatları Seracettin Irmak, Ebru Günay ve Şinasi Tur da var.

GÜN TV ARANDI
Dperasyonun Diyarbakır ayağındaki hedef yerel yayın yapan Gün TV ve GAP Belediyeler Birliği'ydi. Polis, televizyon binasında arama yaptı.

DTP Diyarbakır milletvekili Selahattin Demirtaş da arama sürerken Gün TV’ye geldi ve içeriye girdi. Habercilerin soruları karşısında partilerine yönelik bir baskı olduğunu ileri süren Demirtaş, operasyonun da bu çerçevede yapıldığını düşündüğünü söyledi.

Arama sonunda yerel Gün Tv'nin yayın bilgisayarı dışındaki tüm bilgisayarların harddisklerine el konuldu, Gün Tv yayın koordinatörü Ahmet Birsin gözaltına alındı.

Gün TV, yasalara aykırı olarak Kürtçe yayın yaptığı için 12 gün kapatılmıştı.

GAP Belediyeler Birliği danışmanlarından Ahmet Zilek de gözaltında. Bu isim de daha önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde genel sekreter yardımcılığı görevinde bulunmuştu.

TUNCELİ'DE BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI GÖZALTINDA
Operasyonun yapıldığı bir başka kent de Tunceli'ydi. Tunceli Belediye Başkan Yardımcısı Alican Ünlü’de gözaltına alınan isimler arasında yer alıyor.

Ünlü, bilgisayarına ve bazı belgelerine el konularak sorgulanmak üzere Diyarbakır’a getirildi.

BATMAN'DA İMAR MÜDÜRÜNÜN EVİNE BASKIN
Polis, Batman Belediyesi İmar Müdürü Heval Erdemli'nin evine sabah saatlerinde baskın yaptı.

İmar Müdürü Erdemli'yi gözaltına alan ekipler, daha sonra Erdemli'nin belediye binasındaki odasını aradı.

Yaklaşık 3 saat süren arama sonunda bilgisayarı ve çok sayıda CD'sine el konulan Heval Erdemli Diyarbakır'a götürüldü. Batman Konukevi’nde de arama yapılıyor.

PKK'NIN ÇALIŞMALARININ KAYITLI OLDUĞU BİLGİSAYAR
Gaziantep'te yakalanan bir PKK'lı sorgulanmak üzere Diyarbakır'a gönderildi. Polisin yaklaşık bir yıldır izlediği H.Ü'nün Güneykent Mahallesi'ndeki evinde de bu sabah erken saatlerde arama yapıldı.

Aramada terör örgütü PKK'ya ait çok sayıda belge, örgütsel dokümanlar ile terör örgütünün Gaziantep'teki çalışmalarının kayıtlı olduğu bir bilgisayara el kondu.

H.Ü'nün Şırnak kırsalında bir operasyonda yaralandığı ve güvenlik kuvvetlerine teslim olduğu belirlendi. Terör örgütüyle ilgili çeşitli itiraflarda bulunan H.Ü'nün pişmanlık yasasından faydalanıp cezaevinden tahliye edildiği öğrenildi.

H.Ü'nün bir yıl önce terör örgütünün kentlerde yeni bir yapılanması için Gaziantep'e gönderildiği tespit edildi.

MARDİN KIZILTEPE AYAĞI
Mardin Kızıltepe'de Belediye Başkan Yardımcısı Selanik Öner de gözaltına alındı.

AYDIN GERMENCİK VE ELAZIĞ
Aydın'ın Germencik ilçesine bağlı Ortaklar beldesinde polis ekipleri bir evde arama yaptı.

Pazarkuran Mahallesi'ndeki bir evde yapılan aramada polis, terör örgütü elemanı olduğu iddia edilen ve ismi açıklanmayan bir zanlıyı aradı ancak zanlı evde bulunamadı.

Elazığ'da da bir evde arama yapıldı.

İSTANBUL'DA HUKUK BÜROS ARANDI
Öte yandan, 'terör örgütüne yönelik soruşturma' kapsamında İstanbul'daki Asrın Hukuk Bürosu'nda arama yapıldı.

Beyoğlu'ndaki Asrın Hukuk Bürosu'nda polisler tarafından öğle saatlerinde başlatılan arama, saat 16.00 sıralarında sona erdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması kapsamında yapıldığı belirtilen aramada, bürodaki bazı evrak ile hard disklere el konulduğu öğrenildi.Operasyonun önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor.

Operasyonun önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...