DTP'lileri Meclis'ten polis zorla alacak

DTP'li Demirtaş, Ayna, Kurtulan, Tuğluk ve Tuncel’in ifadesini almak üzere TBMM Başkanlığı'na savcılıktan gelen taleple ilgili Toptan "İfadeye gitmezlerse polis zoruyla götürülürler" dedi.

15.05.2009 - 15:17

DTP'lileri Meclis'ten polis zorla alacak

Ankara'da 1994 yılında Meclis kapısında DEP milletvekilleri polis tarafından gözaltına alınmıştı. Aradan geçen 15 yılın ardından bu sahnenin yeniden yaşanacak.

Savcılar, milletvekili olmadan önce işledikleri suçlardan ötürü haklarında dava açılan DTP'li Selahattin Demirtaş, Emine Ayna, Fatma Kurtulan, Aysel Tuğluk ve Sabahat Tuncel’in ifadesini almak istiyor. Bu konudaki yazı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na iletildi. Yazıda, davete icabet etmemeleri durumunda milletvekillerinin polis zoruyla getirilecekleri de belirtildi.

Konuyla ilgili dün gazetecilere açıklama yapan TBMM Başkanı Köksal Toptan, savcılık yazısını uzun süredir beklettiğini belirtmiş ve "Ben inceliyorum, arkadaşlarıma incelettiriyorum, Adalet ve İçişleri Bakanları ile de konuştum. Hukuki sonuca varmaya çalışıyoruz" demişti.

Toptan, bugün yeni bir açıklama daha yaptı. Meclis Başkanı, şunları söyledi:

"Kimlerle isterlerse onlarla görüşsünler ama onlarla ilgili bir yasal süreç var. Anayasa'nın 83. ve 14. maddeleri, açık birtakım hükümler öneriyor. İlgili ağır ceza mahkemelerinin bize yazdığı yazıda, dokunulmazlığı olan milletvekillerini seçilmeden önce işledikleri, yürüyen davalarla ilgili gerekenin yapılması için mahkemeye davet ediyor. Gitmedikleri takdirde ihzaren, yani polis zoruyla getirileceklerini ifade ediyor. Bu milletvekilleri giderler, gitmezler o kendi bilecekleri şey. Sorunun makul ölçüler içerisinde çözülmesi için elimizden geleni yapıyoruz."

DTP'LİLER: GİTMEYECEĞİZ
Dokunulmazlığa dikkat çeken DTP milletvekilleri ise, dün ifade vermeye gitmeyeceklerini söylemişti.

DTP milletvekili Emine Ayna, "Eğer böyle bir hak varsa, AKP'li ve CHP'li milletvekilinin ne kadar hakkıysa bizim de o kadar hakkımızdır. Hala gidip herhangi bir ifade vermeyi düşünmüyoruz. Ne zaman Başbakan hakkında hazırlanan fezlekelerle ilgili gidip savcılığa ifade verir, biz de düşüncelerimizi açıkladığımızdan dolayı açılan davalarla ilgili oturur, yine düşünür, değerlendirir ve bir karar alırız" diye konuşmuştu.

1994'TE NE OLMUŞTU?
5 DTP'li milletvekilinin ifade krizi 1994'de DEP'li milletvekillerinin TBMM kapısında gözaltına alınmasını akıllara getirdi.

1994'de SHP kontenjanından ilk kez Meclis'e giren DEP milletvekillerinden Leyla Zana, Selim Sadak, Hatip Dicle ve Orhan Doğan hakkında Meclis'te Kürtçe yemin ettikleri gerekçesiyle,  dönemin Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde bölücülük suçlamasıyla dava açıldı.

Tutuklamaya diğer milletvekilleri kapıyı açtı, çünkü Meclis bu dört milletvekilinin dokunulmazlığını 2 Mart 1994'de kaldırdı. Eski DEP milletvekilleri aynı gün, TBMM'den çıkarken polis tarafından yaka paça gözaltına alındı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...