Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 14 Nisan'da ''terör örgütüne yönelik yürüttüğü soruşturma'' kapsamında 12 ilde yapılan ve aralarında bazı DTP'li yöneticilerin de gözaltına alındığı operasyonu protesto etmek amacıyla çeşitli illerden Diyarbakır'a gelen DTP'liler, Koşuyolu Parkı'nda çadır kurarak açlık grevi yaptı.

Bir günlük açlık grevine DTP Genel Başkan Ahmet Türk, milletvekilleri ve belediye başkanlarının yanısıra, çevre illerden binlerce kişi katıldı.

Koşuyolu Parkı'ndaki açlık grevi, yağmur nedeniyle 3 saat erken bitirildi.

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, sivil siyasetin önünü açmak için eylem yaptıklarını söyledi.

Demirtaş, hükümetin politikalarında ısrar etmesi halinde Türkiye'yi daha kötü günlerin beklemesinden endişe ettiklerini vurguladı.

Genel Başkan Ahmet Türk, dün yaptığı açıklamada şunları söylemişti: ''Yakalanan yüzlerce yönetici ve üyemizin şahsında 18 yıllık siyasal geleneğimizin yarattığı siyasal değerlerimizi tasfiye etmeye yöneliktir.

Kürtler istem ve taleplerini her koşulda mütevazi bir şekilde belirli sürelerde dile getirmiş bu konuda gereken özveriyi sergilemiştir. Biz 2 günlük açlık greviyle hem demokratik siyaset yönetim anlayışımızda ısrarlı olacağımızı hem de demokratik siyasetin birer öncüsü ve yürütücüsü olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz.

Bu seçimde açığa çıkan başarı ve 1 Hazirana kadar oluşan çatışmasızlık kararının yarattığı barış havasının heba olmaması için demokratik siyasi direnişimizde ısrarcı olduğumuzu belirtiyor ve diyoruz ki; 'DTP'yi susturma silahları sustur'. Barış için diyaloğun önünü aç.''

DTP'ye yönelik 3 hafta önce düzenlenen operasyonda, aralarında parti yöneticilerinin de bulunduğu 100'ü aşkın kişi tutuklanmıştı.