Duayenler 'Moda Konferansı'nda kapışıyor

Her yıl moda alanında dünya çapında gündem yaratan İstanbul Moda Konferansı bu yıl altıncı kez, 9-10 Mayıs'ta konuklarını ağırlayacak. Onlarca firmaya karşılıklı görüşme imkanı tanıyarak iş fırsatı yaratan etkinlik, yerli ve yabancı konuşmacıları da ağırlayacak.

Haberler 26.04.2013 - 13:32

Duayenler 'Moda Konferansı'nda kapışıyor

İstanbul-Beşiktaş Shangri-La Bosphorus Otel'de bu yıl altıncısı gerçekleşecek olan İstanbul Moda Konferansı, 9-10 Mayıs tarihlerinde hazır giyim, perakende ve moda alanında söz sahibi ulusal ve uluslararası kişi ve markaları bir araya getirecek. Kendi alanında referans noktası konumuna gelen etkinlik, dünyada "moda ve trendleri" belirleyeceği gibi yurt içinde bürosu bulunan alım ofisleri ile ’de ofisi olmayan veya yurt dışından gelecek yeni alım gruplarına ikili iş görüşmesi ve özel randevularla buluşma fırsatı tanıyacak.

Konferansın 9 Mayıs'taki ilk gününde Roman Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Toplusoy'un moderatörlüğünde gerçekleşecek "Duayenler Kapışıyor ‘’ İhracat mı, Mağazacılık mı, İkisi bir arada mı?" oturumu, son derece heyecanlı geçecek. Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, Desa Deri Yönetim Kurulu Başkanı Melih Çelet ve APS Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Osman Benzeş, hazır giyimde sadece ihracata mı yoksa mağazacılığa mı yönelmenin daha kârlı bir yatırım olduğunu, ya da markayı güçlü tutabilmek için her ikisinin de gerekip gerekmediğini tecrübeleri ile anlatacak.

Dünyadaki ünlü markaların Türkiye’deki 36 alım ofisinin temsilcilerinin katılacağı 6. İstanbul Moda Konferansı Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Negrin konferansın ilk gününde sunumlar yapılırken, son gün alım gruplarının ikili iş görüşmelerine (B2B) ayrıldığını söyledi. Negrin, önceki yıllarda yarım gün konferansın yarım gün B2B görüşmelerin gerçekleştiğine değinirken, bu yıl farklı olarak "online randevu sistemi"ni devreye koyduklarını; bu yöntemle en doğru firmaları birbiriyle buluşturacaklarını dile getirdi. Cem Negrin, sistemi şöyle anlattı: "Katılacak olan alım ofisleri bir form dolduruyor. 2013 yılı için hangi ürün grubu ne tedarikçi aradığını belirtiyor. Kim dokumacı, kim denimci ya da başka bir ürün grubunu istediğini ifade ediyor. Stant alan firma online olarak giriyor ve ürün grubunu seçiyor. Kim hangi ürün grubunu istiyorsa onu görüyor ve online randevusunu alıyor. Böylece o gün stant alanında nokta atışı yapmak istediğiniz firmalar sizi ziyaret ediyor." Bu yıl yurt dışından, özellikle İngiltere’den Debenhams, Arcadia, Sainsbury’s , Paragon Clothing ve Rextrek LTD’den alım temsilcileri ile B2B-İkili iş görüşmeleri platformunda stant alan üretici firma temsilcileri görüşme imkanı bulabilecekler. Şimdiye kadar 5 bin 200 kişiyi ağırlayan İstanbul Moda Konferansı'na bu yıl Ekonomi Bakanlığı alım heyeti kapsamında 50 ülke davetli.

Konferansın açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı, Astaş Holding'in anasponsorluğu ile 8 Mayıs 2013 Çarşamba günü Shangri-la Bosphorus Hotel’deki akşam yemeği ve TGSD'nin 37. yıldönümüne özel "Hazır Giyim ve Perakende Ödül Töreni" ile gerçekleşecek. Her yıl dünyaca ünlü markaların CEO ve yönetim kurulu başkanlarının konuşmacı olarak yer aldığı 6. İstanbul Moda Konferansı'na bu yıl, The Woolmark Company'nin de katkılarıyla Alexander McQueen’in CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı Jonathan Akeroyd ve ünlü moda gazetecisi-tarihçisi Colin Mc Dowell birlikte katılacaklar. Ayrıca, Italian Grup Miroglio’nun sahibi Giuseppe Miroglio key note konuşmacıları arasında yer alacak.

Bir çok büyük marka ve ünlü modacının yakından takip ettiği konferansının Vogue Genel Yayın Yönetmeni Seda Domaniç tarafından yönetilecek "Moda ve Trendler" bölümünde, tüm dünyada milyonlarca firmanın kullandığı, günün moda renklerini belirleyen PANTONE’nin EMEA Bölgesi Yöneticisi Carola Seybold ve ileriki dönemin moda trendlerini oluşturan dünyaca ünlü WGSN firmasının Kreatif Kurul Başkanı Catriona MacNab konuşmacı olacaklar.

Konferansın Lenzing katkılarıyla gerçekleşecek Tedarik Oturumu bölümünde bu yıl, İngiltere’nin aynı alanda faaliyet gösteren iki önemli firmasının üst düzey yöneticileri hazır bulunacak. Sprint Near East Manufacturing Türkiye Genel Müdürü Esra Ercan Taşören moderatörlüğünde yapılacak oturumda Birleşik Krallık'ın en büyük marketler zinciri olan Sainsbury’s Hazır Giyim Direktörü James Brown ve Debenhams Global Tedarikten Sorumlu Direktör Adam Creasey konuşmacı olarak yer alacaklar.

Pamuklu ürünlerin Türkiye ve dünyadaki kullanımını içeren çarpıcı ve güncel bilgileri paylaşılacak olan Cotton Council International Türkiye Program Direktörü Marsha Powell’un sunumu, yoğun ilgi görecek.

MOBILSIAD Başkanı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin’in moderatörlüğünde, Invest in Turkey katkılarıyla gerçekleşecek olan Ekonomi Oturumunda, TYDTA Başkanı ve Dünya Yatırım Ajansları Birliği Başkan Yardımcısı M. İlker Aycı, Coface Sigorta A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Belkıs Alpergun ve IFC (Uluslararası Finans Kuruluşu) Baş Stratejisti William Haworth birbirinden ilginç konularla yerini alacak.

Konferansta, Astaş-Juki’nin distribütörlüğünde Türkiye'de satışa sunulan Style Shoots'un tanıtımını, Yeni Nesil Fotoğraf Stüdyo’sunun yaratıcı ismi Maurits Teunissen gerçekleştirirken J Brand CEO’su Jeff Rudes ise J Brand'i katılımcılara tanıtacak.

10 Mayıs Cuma gününün tamamen B2B görüşmelere ayrılacağı 6. İstanbul Moda Konferansı, açılış gecesinden kapanış saatine kadar sürpriz konuk ve oturumlara ev sahipliği yapacak.

Detaylı bilgi ve kayıt için konferansın web adresi www.tgsdconf2013.com

Sayfa Yükleniyor...