Dudak okuma raporu damga vuracak

Pazartesi günü görülecek Engin Çeber davasının yeni duruşmasına, cezaevi müdür yardımcısının konuşmalarını inceleyen dudak okuma uzmanının gönderdiği raporun damgasını vurması bekleniyor.

Haberler - NTV Haber 06.06.2009 - 14:13

Engin Çeber'in, Metris Cezaevi'nde gördüğü kötü muamele sonucu ölümüyle ilgili görüntüler, dün medyaya yansımıştı.

Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde nisan ayında görülen duruşmada, işkence ile adam öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen Cezaevi Müdür Yardımcısı Fuat Karaosmanoğlu’nun isteği üzerine mahkeme bir dudak okuma uzmanını bilirkişi olarak atadı.

Çeber ile aynı koğuşta bulunan tanıklar ifadelerinde, Karaosmanoğlu'nun koğuşun kapısından “Bundan sonra ayağa kalkıp sayım vermeyen herkes bu şekilde cezalandırılacak” dediğini öne sürünce, Karaosmanoğlu görüntülerden bunun tesbitini istedi.

Mahkeme heyetinin atadığı bilirkişi, Çeber'in komaya girdiği 7 Ekim 2008'de sabah 08.17 ile 08.19 saatleri arasında koğuş kapısında infaz koruma memurlarının yaptığı konuşmaları inceledi. Hazırlanan rapor mahkeme dosyasına girdi.

Raporda, Fuat Karaosmanoğlu'nun 08.17.55'te koğuş kapısına doğru yöneldiği, içerdeki kişiyi dinlediği yer alıyor. Ancak "Dudak hareketleri belirgin olmadığından deşifre mümkün olmamıştır" deniliyor.

Raporda, "Bundan sonra ayağa kalkıp sayım vermeyen herkes bu şekilde cezalandırılacak" şeklindeki konuşma ile Fuat Karaosmanoğlu'nun konuşmasının benzeşmediği de belirtiliyor.

Bilirkişi ayrıca, beden dili incelemesinde müdürün konuştuğu kişiye düşmanlık, tepki, kızgınlık ve saldırgan tavır içeren yüz ve mimik hareketleri göstermediğini de belirtiyor.

Çeber ailesinin avukatı Taylan Tanay ise Karaosmanoğlu’nun kafasının görüntüde görünmediğini savundu. Tanay, dudak okuma uzmanı bilirkişinin yüzü görünmeyen sanığın ne söylediğini tesbit etmesinin mümkün olmadığını belirtti. Avukat Tanay, bilirkişi hakkında sahte rapor düzenlediği iddiasıyla suç duyurusunda bulunacaklarını da söyledi.

Sayfa Yükleniyor...