Duffy üç ödülle Brits’te zafer kazandı

Galli şarkıcı Duffy, Brit ödüllerinde en iyi İngiliz albümü ödülünün de dahil olduğu üç ödül birden kazanarak geceye damgasını vurdu.

Haberler 19.02.2009 - 14:00

Duffy üç ödülle Brits’te zafer kazandı

İngiliz Fonografik Endüstrisi tarafından her yıl pop müzik dalında verilen ve İngiltere’nin Grammy’si gibi görülen Brit Ödülleri, dün gece düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

1960’lı yılların pop tarzındaki sesi ve Brigitte Bardot modeli saçları ile 24 yaşındaki şarkıcı Brit ödüllerini sildi süpürdü.

Duffy en iyi albüm ödülünün yanında, en iyi İngiliz kadın şarkıcı ve en iyi çıkış yapan İngiliz şarkıcı ödüllerini de kazanan Duffy ödül konuşmasında, aldığı sonucun beş yıllık bir çalışmanın sonucu olduğunu söyledi.

Aldığı ödüller, Duffy’nin İngiltere’de geçen sene 1 milyon 700 bin satan Rockferry adlı ilk albümü ile dikkat çekici bir çıkış yakalamasını da vurguluyor.

Elbow en iyi İngiliz topluluk ödülünü kazanırken, Girls Aloud da en iyi İngiliz single ödülünü kazandı.

En iyi İngiliz erkek şarkıcı ödülünün sahibi ise Paul Weller oldu.

ABD’li rock grubu Kings of Leon da en iyi uluslararası grup ve en iyi uluslararası albüm dalında iki ödül kazandı.

BBC Radyo 2 dinleyicileri tarafından belirlenen en iyi İngiliz canlı performansı ödülü ise heavy metal grubu Iron Maiden’ın oldu.

PET SHOP BOYS’A DA ÖDÜL
En iyi uluslararası erkek şarkıcı ödülü de Kanye West’in oldu.

Duffy ve Black Kids’in albümlerinin yapımcısı Bernard Butler, yılın prodüktörü ödülünü aldı.

Florence and the Machine grubu da eleştirmenlerin seçimi ödülünün sahibi oldu.

80’li yılların ünlü grubu Pet Shop Boys, “üstün katkı” ödülünün sahibi olurken gecenin kapanışında “Go west”, “West End girls” ve “Always on my mind” parçalarından oluşan bir potpuri seslendirdi.

Pet Shop Boys’a sahnede ABD listelerinde bir numarada yer alan Lady Gaga ve The Killers grubunun solisti Brandon Flowers eşlik etti.

BRIT ÖDÜLLERİNE DUFFY DAMGASI
Buğulu sesi Dusty Springfield ile kıyaslanan ve tam adı Aimee Ann Duffy olan şarkıcı Motown tarzı İngiliz müziğinin yeniden doğuşunda Amy Winehouse ve Mark Ronson ile beraber anılıyor. Ancak Duffy’nin çıkışı pek çoklarından daha hızlı oldu. Daha geçen sene bu zamanlar Londra’da küçük kulüplerde şarkı söylerken, dün geceki törende, albüm satışı tüm dünyada 5 milyona ulaşmış, dünyanın önde gelen şarkıcılarından biri olarak sahnedeydi.

Sayfa Yükleniyor...