'Dungeons & Dragons'un yaratıcılarından Dave Arneson öldü

Rol oyunlarının ilk temsilcisi 'Dungeons & Dragons'un (Zindanlar ve Ejderhalar) yaratıcılarından Dave Arneson, 61 yaşında kansere yenik düştü.

13.04.2009 - 11:10

'Dungeons & Dragons'un yaratıcılarından Dave Arneson öldü

Fantezi oyunları dünyasının ilklerinden olan ve bu kültürün tüm dünyaya yayılmasında önemli payı bulunan 'Dungeons & Dragons'un yaratıcılarından Dave Arneson, iki yıldır mücadele ettiği kansere yenik düştü.

Arneson ve Gary Gygax, Dungeons & Dragons'u 1974 yılında ortaçağ karakterleri ve efsanevi yaratıklarla kurguladı. Gygax, Mart 2008'de ölmüştü.

Bir masa oyunu olarak tasarlanan, oyuncuların sırayla büründükleri karakterler ve izledikleri stratejilerini garip şekilli bir zar yardımı ile, biraz şans biraz strateji kullanarak tamamlamaya çalıştıkları Dungeons & Dragons (Zindanlar ve Ejderhalar) yakaladığı başarı ile zaman içinde bilgisayar platformlarına taşınarak video oyunu olarak da yayınlandı.

Arneson, günümüzde halen oldukça popüler olan FRP (Fantasy Role Playing - Rol Yapma Oyunu) dünyasının temellerini oluşturmuştu. Arneson'un FRP'ye kattıkları arasında her kullanıcının bir kahramanı kontrol etmesi, kahramanların maceraları tamamladığı zaman güç kazanması, birebir savaşta karakter özelliklerinin başarıya olan etkisinin en az savaşçı yetenekler kadar önemli olması gibi başlıklar bulunuyor.

Arneson ve Gygax'ın FRP üzerine yaptığı iyileştirmeler, günümüzde World of Warcraft gibi çok popüler oyunların temelini oluşturuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...