Felix Baumgartner, insanlık tarihinde bir ilk olan atlayışının ardından ekip liderleri ve rekorunu kırdığı Joe Kittinger ile basın toplantısı düzenledi.

İlişkili Haberler


Redbull Stratos ekibinin başmühendisi Marle Hewett, Felix'e sorular yöneltilmeden önce yaptığı açıklamada, 'Dünyanın bir kahramana ihtiyacı vardı ve onu buldu' ifadesini kullandı.

Korkusuz Felix, Dünya'ya döndükten sonra kamuoyunun karşısında yaptığı ilk açıklamada, "Bugüne kadar çok fazla atlayış yaptım. Birçok gökdelenden ve farklı yerlerden atladım. Manş Tüneli'nde bile bir bilimsel çalışma kapsamında atlayış gerçekleştirdim. Bu sefer çok fazla öğe bir aradaydı. Beklentiler, kırılacak bir rekor, ego... 52 yıldır kırılamayan, çok zor bir görevdi' dedi.

Baumgartner, "Her zaman bir sonraki görevi düşünüyorum. Bunu yapmazsanız ileri adım atamazsanız. Her zaman bir sonraki adımı gerçekleştirmek isteyen insanlarla bu projeyi gerçekleştirmeyi amaçladık ve 5-6 yıl çalıştıktan sonra bunu başardık" ifadesini kullandı.

BALON VE KAPSÜL AYRI YERLERDE
Ekibin üyesi Mike Todd, gelen bir soru üzerine, Felix'in atlayışı yaptığı noktanın 60-65 kilometre ötesine düştüğünü belirtti. Todd, "Felix paraşütle alçalırken onunla bağlantıyı kaybettik. Ama o iniş noktasını kendisi belirleyerek bu işi halletti" dedi.

Todd'un ardından söz alan teknisyen Art Thompson, "Kapsül, Felix paraşütle alçalırken balondan ayrıldı ve Felix'ten 88 km öteye düştü" dedi.

"YENİ NESLE ÖRNEK OLACAĞIM"
Baumgartner, 'Bundan sonraki amacın ne?' sorusuna cevap olarak, "Dürüst olmak gerekirse yeni nesle ilham kaynağı olmak istiyorum" dedi.

Korkusuz Felix, "Bana genç insanlar gelip soru soracak çünkü rekorumu kırmak isteycekler. Ben, Joe'nun rekorunu kırdım ve bugün onun yanında oturuyorum. Bu şekilde ben de yeni nesle yol göstereceğim" dedi.

Baumgartner, 'en heyecanlı anı' sorulduğunda şu yanıtı verdi: "Atlamama adece 30 saniye kaldığında aşağı baktığım saniye en heyecanlı anımdı. En güzel anım ise indikten sonra Mİke Todd'un yanıma gelmesi ve bana gülümsemesiydi. Bana her zaman çok yardımcı oldu."

Son olarak, 52 yıllık rekoru Baumgartner tarafından kırılan Joe Kittinger'e düşünceleri soruldu. 84 yaşındaki Kittinger, "Rekorlar kırılmak içindir. Her zaman daha iyi şampiyonlar bulunur. Felix büyük bir şampiyon, çok büyük bir atlet. Onun parçalara ayrılmadan inmesini sağlayan herkese teşekkürler" dedi ve salonu kahkahaya boğdu.