1998’den bu yana dünyanın çeşitli başkentlerinde düzenlenen uluslararası müzik akademisi Red Bull Music Academy bu sene Tokyo’da yapılıyor. RBMA’de katılımcılar 2 haftalık atölye çalışmalarında dünya çapındaki müzik ustalarından dersler alıyor ve birlikte projeler yapıyor. RBMA’ye müzikle ilgilenen herkes başvurabiliyor ve uluslararası juri tarafından seçilen 60 kişi ücretsiz olarak katılabiliyor.

Başvurular 4 Nisan’a kadar devam edecek. Katılımcı adayları akademiye doğru yola koyulmadan önce 5 Mart 2011 Cumartesi günü 13:00’da İstanbul, The Hall’da Derrick May’in katılımıyla gerçekleşen Red Bull Music Academy Tanıtım Atölyesini seyretme fırsatını buldular. Hem Derrick May’in hikayesini kendi ağzından dinlediler hem de sonrasında Murat Uncuğlu ve yeni albümü çıkan 2010 Akademi katılımcısı Onor Bumbum’un gerçekleştirdiği Ableton atölyesine katılma fırsatı buldular.Derrick May bir gece önce 11:11’de hayranlarına unutulmaz bir performans da sergiledi.

Walkman’in Anavatanına Müzik Çıkarması
Tokyo Yo! Dünya küçük! Müzik dünyası Red Bull Music Academy ile daha da küçük... Her sene dünyanın farklı köşelerinde düzenlenen uluslararası müzik akademisi Red Bull Music Academy aynı zamanda gittiği yerlerde sanat yaşamına kalıcı müzik alanları bırakmasıyla da biliniyor. 30’ar kişilik iki grup, iki haftalık “dönemler” boyunca müziklerini dinleyerek büyüdükleri isimlerle bir araya geliyor. Katılımcılar dünyanın dört bir yanından gelen müzisyenlerle birlikte yeni şeyler keşfetmenin ayrıcalığını yaşıyor. Ritim ve ses peşinde koşan 60 kişi, birlikte yeni projelere adım atabilecek yol arkadaşları ediniyor…

Yeni sound’lar peşinde devr-i alem yapan Red Bull Music Academy 1998’den bu yana Berlin, New York, Dublin, Sao Paulo, Cape Town, Roma, Seattle, Melborn, Toronto, Barselona ve Londra’da düzenlendi. Red Bull Music Academy’nin hem plak düşkünleri, hem de teknoloji delilerinin cenneti Tokyo’da ne zaman yapılacağı yıllardır soruluyordu. Artık zamanı geldi! RBMA 23 Ekim - 25 Kasım 2011 tarihleri arasında dünyanın en çok konuşulan, her tür müziğe hızla kucağını açmasıyla bilinen, trendler doğurmasıyla takdir toplayan şehirlerinden birine, Walkman’in anavatanı Tokyo’ya üs kuruyor.

RBMA’ye katılmak Walkman’in kulaklığını takmak kadar kolay… Yeter ki içinde çalacak bir şeyler olsun. Katılımcılar redbullmusicacademy.com sitesinden indirdikleri başvuru formunu 2 Şubat–4 Nisan arasında bir müzik demosuyla beraber Red Bull Music Academy Merkezi’ne gönderiyor. Müzik şirketi sahipleri, müzik yazarları ve Akademi üyelerinden oluşan bir jüri gelen başvuruları titizlikle inceliyor ve akademiye katılmak üzere davet edilecek 60 katılımcıyı seçiyor. Red Bull Music Academy’ye bestekarlardan şarkıcılara, çoksesli kompozitörlere, synth ustalarına, beatmaster’lara kadar herkes başvurabiliyor. Parayla satın alamayacakları ve insana hayatta bir kez gülecek bu unutulmaz tecrübe için, ilgilenenlerin tek yapması gereken başvuru formunu eksiksiz olarak doldurup zamanında göndermek! Akademiye başvuru da, katılım da ücretsiz.

Red Bull Music Academy Atölyesi @ İzmir
Red Bull Music Academy’de neler olup bittiğini daha önce katılanlardan dinlemek isteyenler için İstanbul’da yapılan tanıtım atölyesi sona erdi ama 12 Mart 2011 Cumartesi günü 15:00’da İzmir, 1888’de Onor Bumbum’un katıldığı bir Red Bull Music Academy Atölyesi yapılacak.

Katılım ve akademiyle ilgili hertürlü soru için turkey@redbullmusicacademy.com adresine mail atmak yeterli.