Dünya devleri Bodrum'a geliyor

José Carreras D-Marin Klasik Müzik Festivali açılış konseri için Bodrum’a geliyor.

03.07.2012 - 00:44

Dünya devleri Bodrum'a geliyor

Kurucu destekçiliğini Doğuş Grubu’nun üstlendiği ve bu yıl Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın En İyi Klasik Müzik Etkinliği” seçilen D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali programı açıklandı.

14-15/17-18 Temmuz tarihlerinde Bodrum’da düzenlenecek olan festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da heyecan verici sanatçı ve repertuvarlardan oluşan bir programla müzikseverlerin karşısında olacak. Dört gün sürecek olan 8. D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin açılış konseri, dünyanın en ünlü tenorlarından José Carreras solistliğinde, Türkiye’nin en köklü orkestrası Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) tarafından, dünyaca ünlü şef David Giménez yönetiminde gerçekleştirilecek. Efsanevi tenora uluslararası başarılarıyla tanıdığımız sopranomuz Simge Büyükedes eşlik edecek.

Açılış konserinde bir dünya devi: José Carreras
Bu yıl da günbatımı ve gece konserleriyle klasik müzik tutkunlarını ağırlayacak olan festivalin ilk günü, dünyanın en ünlü tenorlarından birini ağırlayacak. Kariyeri boyunca dünya çapında birçok altın ve platin plak ödülüne layık görülen José Carreras, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile sahne alacak. Ünlü tenor, aryalardan oluşan zengin repertuvarını D-Marin Turgutreis Festival sahnesinde müzikseverlere sunacak. Yurt dışında kariyerine devam eden soprano Simge Büyükedes de Carreras’la aynı sahneyi paylaşacak.

Müzikseverler tarafından her sene sabırsızlıkla beklenilen festival, dünyaca ünlü şef David Giménez yönetiminde gerçekleştirilecek konserle bu yıl da unutulmaz bir açılışa sahne olacak.

Alena Baeva Alena Baeva

Bodrum’da virtüözler geçidi
Viyolanın yaşayan en büyük ismi olarak adlandırılan Yuri Bashmet, dünyanın en iyi oda orkestralarından biri olan Moskova Solistleri ile birlikte ilk kez Bodrum’da müzikseverlerle buluşacak. Konserin ikinci gecesinin şef ve solistliğini üstlenecek olan ünlü virtüöz Bashmet vekariyer basamaklarını hızla tırmanan keman sanatçısı Alena Baeva, Mozart’tan Çaykovski’ye, Grieg’ten Paganini’ye uzanan programlarıyla unutulmaz bir konsere imza atacaklar.

Yuri Bashmet Yuri Bashmet

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası flamenko efsaneleriyle sahnede
Bu yıl Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın En İyi Klasik Müzik Etkinliği” seçilen festivalin üçüncü gecesinde, Türkiye’nin ilk çocuk orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), flamenkonun efsane gitaristi José Maria Gallardo Del Rey ve Antonio Marquez Dans Kumpanyası’na eşlik edecek. Güçlü tekniğiyle adından söz ettiren Gallardo Del Rey ve “En iyi Dansçı” ödüllü Antonio Marquez tarafından kurulan Antonio Marquez Dans Kumpanyası, DÇSO eşliğinde Bodrum’da flamenko rüzgârları estirecek.

Fazıl Say, Mezopotamya Senfonisi’nin Bodrum prömiyeriyle D-Marin’de
Yurtiçinde ve yurtdışında kendi alanında referans organizasyonlardan biri haline gelen D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin kapanış konserinde dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, 2. senfonisi olan “Mezopotamya Senfonisi”ni şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde izleyicilerin beğenisine sunacak. Orkestra sanatçıya, Çaykovski’nin 1 No’lu Konçertosu’nda eşlik edecek. Ardından, “Mezopotamya Senfonisi”nin Bodrum prömiyeri gerçekleştirilecek. Carolina Eyck (theremin), Bülent Evcil (bas flüt) ve Çağatay Akyol’un (bas blok flüt) solist olarak yer alacağı konserde Bodrumlu müzikseverler unutulmaz bir finale tanık olacaklar.

Günbatımı konserleri ile güne müzikal veda…
”Dünyada, bir marinada gerçekleştirilen tek klasik müzik festivali” olma özelliğine sahip olan festivalde, bu yıl da Günbatımı Resitalleri ve Gece Konserleri olmak üzere toplamda yedi konser yer alacak. Bodrumlu müzikseverlerin yakından takip ettiği Günbatımı Resitalleri festivalin ikinci, üçüncü ve son günlerinde saat 19:00’ da marina içindeki anfi-tiyatroda ücretsiz olarak izlenebilecek. İlk günbatımı konserinde yorumları ile beğeni kazanan piyanist Gülru Ensari ve ünlü Alman çellist Mirijam Contzen yer alacaklar. Leyla Gencer Anısına gerçekleştirilecek ikinci resitalde, 2010 Leyla Gencer Şan Yarışması üçüncüsü soprano Anna Lapkovskaja’ya piyanist Tamás Kéry eşlik edecek. Günbatımı kapanış resitalinde ise albümleri “Sevdana” ile dikkatleri üzerine toplayan Sevil Ulucan (keman) ve Azeri sanatçı Gülnare Şekinskaya (piyano), besteci Oğuzhan Balcı’nın “Günbatımı” adlı eserinin Dünya Prömiyeri’ni yapacaklar.

Konser gelirleri Tohum Otizm Vakfı'na bağışlanacak
Türkiye’nin ilk çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nı kuran, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nun restorasyonunu gerçekleştiren ve ana sponsorluğunu üstlenen, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri’ne enstrüman bağışı gibi farklı alanlarda klasik müziğe destek veren Doğuş Grubu, konser gelirleriyle gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk destek projelerine, bu sene yerel ve uluslararası olmak üzere iki farklı projeyle devam ediyor. Bu yıl 8.'si düzenlenecek D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali konserlerinden sağlanacak gelirin tamamı, Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanacak.

Festival biletleri D-Marin Turgutreis Marina ve Biletix’ten temin edilebilecek. Bilet fiyatlarının 25 ila 40 TL arasında değiştiği festivalde, kombine fiyatı ise 90 TL olarak belirlendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...