Dünya "iklim orucu"nda...

Kopenhag İklim Zirvesi'nde yaşananlara dikkat çekmek için bugün bütün dünyada aktivistler, bir günlük "iklim orucu" eylemi gerçekleştirecekler.

Haberler 17.12.2009 - 09:48

Dünya "iklim orucu"nda...

Bu arada iklim değişikliğine bağlı olarak giderek artan açlığa dikkat çekmek amacıyla “iklim orucu” tutan çevre bilimci, doğa korumacı ve aktivist Dr. Uygar Özesmi, orucunun 10 gününü tamamladı.


İklim Zirvesi sonuçlanıncaya kadar orucunu devam ettirecek olan Özesmi’ye destek vermek üzere, Fikir Sahibi Damaklar bir imza kampanyası başlattı. Kampanya çerçevesinde toplanan destek imzaları, son gününde zirveye katılması beklenen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte Başbakan Tayyip Erdoğan, bakanlar, milletvekilleri ve parti genel başkanlarına gönderiliyor.

Orucunun 10. gününde açıklama yapan Dr. Özesmi, “Kopenhag’da bu hafta sonuna kadar bütün liderlerin ahlâki yükümlülüklerini yerine getirerek toplumun vicdanını dinleyerek adil yüksek hedefli ve hukuken bağlayıcı bir anlaşmanın çıkmasını sağlamaları gerekir. Yoksa milyonlarca insan daha aç kalacak ve ölecek. Bu karar çıkmazsa bunun vebali bütün devlet başkanlarına, bedeli ise hepimize çıkacak” dedi.

Slow Food İstanbul Fikir Sahibi Damaklar Konvivyumu Kurucu Lideri Defne Koryürek, Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkililerine gönderdikleri destek imzaları ile Türkiye’nin de diğer pek çok ülke gibi sera gazı salımlarını azaltma konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek, mevcut gidişattan en az yüzde 30 indirim hedefi koymasını beklediklerini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...