Dünya kuklaları İzmir'de buluşuyor

İzmir, 12 Mart akşamından itibaren, 10 gün boyunca kukla gösterilerine ev sahipliği yapacak.

Anadolu Ajansı 11.03.2009 - 12:19

Dünya kuklaları İzmir'de buluşuyor

''İzmir Uluslararası Kukla Günleri'', Büyükşehir Belediyesi, Konak ve Karşıyaka Belediyeleri, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Fransız Kültür Merkezi, İtalya'nın İzmir Konsolosluğu, Forum Bornova, Anemon Otelleri ve Yükseliş Şirketler Grubu'nun katkılarıyla üçüncü kez İzmirlilerle buluşuyor.

Festivalde, Bulgaristan, Rusya, Avusturya ve İtalya'dan kukla sanatçıları ve kukla tiyatrolarıyla birlikte, Türkiye'den ''Fiftheater'', Uçan Eller Kukla Evi, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu, Aliş Arkadaş Gölge Tiyatrosu, Ahşap Çerçeve Kukla Tiyatrosu, çeşitli oyunlarla hafta boyunca çocuklar ve yetişkinlere farklı bir dünyanın kapılarını açacak.

BÜYÜK SALONLARDA, SEMT MERKEZLERİNDE, HATTA BARDA

İzmir Uluslararası Kukla Günlerinde yapılan gösteriler tek bir mekanla sınırlı kalmayacak, kentte mümkün olduğunca fazla kişiye ulaşabilmek için farklı mekanlar kullanılabilecek.

Sabancı Gösteri Merkezi gibi büyük salonların yanı sıra semtlerde bulunan kültür merkezleri, Fransız Kültür Merkezi'nin etkinlik salonu da kukla gösterilerine ev sahipliği yaparken, hafta sonu bir alışveriş merkezinde de tüm gün gösteriler sürecek.

Festivalin önemli isimlerinden Rus sanatçı Viktor Antonov, festival boyunca farklı salonlarda yapacağı gösterinin dışında, Alsancak'ta bir barda yetişkin kukla hayranları için gösterisini tekrarlayacak.

3 MİLYON SEYİRCİYE ULAŞAN ÇOCUK TİYATROSU

Festivalin ilk gününün gündüz gösterisinde Fransız Kültür Merkezinde minik izleyicilerle buluşacak olan Bulgaristan Devlet Kukla Tiyatrosu, 55 yıllık geçmişi ve 3 milyona ulaşan izleyici sayısıyla önemli konuklar arasında yer alıyor.

Tiyatro, Bulgar ve dünya çocuk edebiyatının klasikleri arasına giren birçok masalın karakterlerini kuklalar aracılığıyla izleyiciyle buluşturuyor.

İlk akşam sahne alacak İtalyan Controluce Tiyatrosu ise kendi alanında dünyanın en önemli kurumlarından biri olarak kabul ediliyor. İngiliz besteci Henry Purcell'in ''Dido ve Aeneas'' operasının müzikleri eşliğinde sahnelenen gölge-opera, izleyiciler için ışık, dans şöleni olacak.

İzmir, Festivalin kapanış gösterisinde, 21 Mart Cumartesi akşamı, bu alanda en çok tanınan isim olan Karin Schaffer'i ağırlayacak.

''İZMİR MARKASINI YARATIYOR''

Festival Direktörü Selçuk Dinçer, henüz üçüncü yılında olmasına karşın, Festivalde kukla ve gölge tiyatrosunun en saygın isimlerini ağırladıklarını belirterek, ''Bu festival, İzmir'in marka olmasına çok katkı sağlayacak, İzmir markasını yaratıyor'' diye konuştu.

Kukla tiyatrolarının, pek çok ülkede hak ettiği saygıyı gördüğünü, buna karşın Türkiye'de istenilen düzeyde olmadığını ifade eden Dinçer, İzmirlilerle bu keyfi paylaşmak için farklı mekan uygulamasının yanı sıra kukla oynatma eğitimi, okullar arası yarışma ve kukla yapım atölye çalışması ve öğrenciler tarafından yapılan kuklalar ile Karagöz figürlerinden oluşan iki sergi de düzenlediklerini kaydetti.

Dinçer, şimdiden bazı gösterilerin biletlerinin tükenmesinin ve gördükleri ilginin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

www.izmirkuklagunleri.com

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...