Dünya mirasına 4 aday daha

Kültür ve Turizm Bakanlığı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne 4 aday için başvuru yaptı. Bergama, St. Pierre, Eşrefoğlu Camii ve Göbeklitepe için yapılan başvurunun sonucu Haziran ayında sonuçlanacak.

02.05.2011 - 13:54

Dünya mirasına 4 aday daha

Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne Bergama, St. Pierre, Eşrefoğlu Camii ve Göbeklitepe'nin de girmesi için başvuru yaptı. Esas listeye alınacak varlıkların bildirildiği "geçici liste"de, 2011 yılı itibarıyla 27 kültürel varlık bulunuyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın talimatıyla hazırlanan adaylık dosyalarıyla İzmir-Bergama, Hatay-St. Pierre, Konya-Beyşehir-Eşrefoğlu Camii ve Şanlıurfa-Göbeklitepe arkeolojik alanı merkeze iletildi.

Dünya için önemli değerler taşıdığı kabul edilerek, bulundukları ülkenin devleti tarafından korunması garanti edilen doğal ve kültürel varlıkların yer aldığı listede, Türkiye'ye ait 9, dünya genelinde toplam 878 kültürel ya da doğal varlık kayıtlı bulunuyor.

Sonuçlar, komitenin 19-29 Haziran 2011 tarihleri arasında gerçekleştireceği "Dünya Mirası Komitesi 35. Toplantısı"yla belirlenecek.

"İNANIYORUM Kİ GÖBEKLİTEPE LİSTEYE ALINACAKTIR"
Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Göbeklitepe'nin UNESCO dünya mirasları geçici listesine alınmasının kendilerini sevindirdiğini ve asıl listeye alınacağına inandığını belirtti.

Fakıbaba, Göbeklitepe arkeolojik alanının Türkiye'deki birkaç merkezle birlikte, UNESCO'nun dünya mirasları geçici listesinde yer aldığını kaydetti.        

Göbeklitepe gibi bir yerin dünyanın başka hiçbir yerinde olmadığını ifade eden Fakıbaba, ''Esas listeye alınacak varlıkların bildirildiği 'Geçici Liste'de Göbeklitepe'nin de yer alması bizleri sevindirmiştir. Ben inanıyorum ki Göbeklitepe listeye alınacaktır'' dedi.        

Esas listeye alınacak varlıkların bildirildiği geçici listede, daha önce 23 kültürel varlığı yer alan Türkiye'den, 2011 yılında İzmir-Bergama, Hatay-St. Pierre, Konya-Beyşehir-Eşrefoğlu Cami ve Şanlıurfa-Göbeklitepe arkeolojik alanının da ''Dünya Mirası Merkezi''ne iletildiği bildirilmişti.        

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...