Eserleri tam 148 dile çevrilen Jules Verne, Index Translationum'a göre dünyada en çok çevrilen üçüncü yazar... 8 şubat 1828'de Franas'da doğan Jules Verne yazmaya 1850 yılında başladı.

Başlangıçta tiyatro oyunları kaleme alan Verne'nin, 'Balonla Beş Hafta' adlı romanı ile büyük ün kazandı. Birçok icadı önceden tahmin ettiği için "Bilim Falcısı" lakabı ile anılan Verne denizaltı, uzay yolculuğu, oksijen tüpü gibi onun zamanında olmayan birçok olayı öngördü.

Verne, Hugo Gernsback ve H. G. Wells ile birlikte genellikle 'Bilimkurgunun babası' olarak adlandırılmaktadır.

1902 yapımı ilk bilimkurgu filmlerinden ve beyazperdenin klasiklerinden biri olarak kabul edilen 'Le Voyage Dans La Lune', yani 'Aya Yolculuk' filmi eserleriyle insanlığın gelecek algısını şekillendiren Jules Verne'in dehasını beyazperdeye taşıyan ilk örneklerden biriydi.

Özellikle 1864'te basılan 'Dünyanın Merkezine Yolculuk', 1870 tarihli 'Denizler Altında 20 bin Fersah' ve üç yıl sonra çıkan 'Seksen Günde Devr-i Alem' romanları animasyon, televizyon dizisi ya da çizgiroman formatında yeniden ele alındı.

Jules Verne'in hayal gücü o kadar kuvvetliydi ki sinema teknolojik olanaklarını sınamak istediği her dönemde Verne'in eserlerini uyarlama yoluna gitti. Sinemanın bir sanat dalı olarak kendini var ettiği 1900'lü yılların başından renkli filmler, devasa dekorlarla bir sektör haline dönüşmeye başladığı 1950'lere ve son olarak üç boyutlu filmlerin dijital efektlerin hüküm sürdüğü günümüze kadar her dönemde Jules Verne'in eserleri beyazperdeye taşındı.

'Aya Yolculuk' Jules Verne'in dehasını beyazperdeye taşıyan ilk örneklerden biriydi.
'Aya Yolculuk' Jules Verne'in dehasını beyazperdeye taşıyan ilk örneklerden biriydi.Jules Verne'in evrenini sadece kendi hayalinde canlandırmak isteyenlere ise İthaki Yayınları'nın son olarak yaymılyadığı 'On Beş Yaşında Bir Kaptan' ile 46 kitaba ulaşyan Jules Verne kitaplığı bekliyor.