İSTANBUL - Forum sekreteryasından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin ev sahipliğinde 16-22 Mart 2009 tarihlerinde İstanbul'da toplanacak ''5. Dünya Su Forumu''nun kayıtları hızla sürüyor.

Forum için 8 bin 155 yabancı ve 10 binin üzerinde Türk katılımcı kaydını yaptırdı. Forum sırasında katılımcı sayısının 20 binin üzerinde olması bekleniyor.

Foruma katılımcıların yanı sıra yaklaşık 180 ülkenin su ve çevre bakanı, 25 devlet başkanı ve 20 şehrin belediye başkanı ile Mısır, Azerbaycan, Japonya, İran, Tacikistan, Kırgızistan, Ekvator ve Güney Kore devlet başkanları ile Monaco Prensi Albert, Hollanda Kraliyet ailesinden Prens Pieter, Fas'tan Kral VI. Muhammed ve Japonya Veliaht Prensi Naruhito Kotaishi de katılacak.

''5. Dünya Su Forumu'' dolayısıyla İstanbul'da olacak isimler arasında BM Genel Sekreter Yardımcısı Sha Zukang, OECD Genel Sekreter Angel Guirra ve UNESCO Genel Direktörü Koichiro Matsuura da yer alıyor.

Bu arada, ''5. Dünya Su Forumu'', yerel idareler ve su ilişkisi konusunda da tarihi bir buluşmaya sahne olacak. Yerel idareleri su konusunda acil önlemler almaya ve belirli bazı kriterleri yerine getirmeyi taahhüt etmeye davet eden ''İstanbul Su Mutabakatı'' da ''5. Dünya Su Forumu''nda imzaya açılacak.