'Dünyada gidebilecekleri yer çok'

Başbakan Erdoğan, Viyana ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında konuştu. Erdoğan'ın gündeminde çözüm süreci vardı. PKK'nın silah bırakması gerektiğini bir kez daha yineleyen Erdoğan, "Silah bıraktıktan sonra dünyada gidebilecekleri çok yer var" diye konuştu.

26.02.2013 - 20:57

'Dünyada gidebilecekleri yer çok'

Başbakan Erdoğan, Viyana ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan'ın konuşmasının gündeminde çözüm süreci vardı.

Öcalan'ın gönderdiği mektupla ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, mektuptaki "Şartlar oluşursa 15 Ağustos'ta sınır dışına çıkılmalı" önerisine yönelik "Bizim temel ilkelerimiz, esaslarımız belli. Buna uyuyorsa olumludur. Yoksa tavrımız ortada" ifadelerini kullandı.

Operasyonların durması için terör örgütünün silah bırakması gerektiğine işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

''Şimdi bu sebep ortadan kalktığı zaman, bu tahrikler, bu tehditler ortadan kalktığı zaman benim güvenlik güçlerim niçin kalksın da hala operasyon için kendisine fırsat kollasın. Böyle bir şey olur mu Olmaz. Onun için biz diyoruz ki silahlar bırakılsın, gömülsün, gideceklerse gidebilirler.

Ülkemizde kalmak isterlerse zaten suça bulaşmamış olanlar, daha önce de biz biliyorsunuz bunların açıklamalarını yaptık, bulaşmamış olanlar için de zaten hanelerine, annelerine, babalarına da kavuşabilirler. Bunu da daha önce söylemiştik zaten.

Bizim Milli Birlik ve Kardeşlik Projemizin içerisinde bunlar vardı, bunlar hep açıklandı. Ama birileri bunları anlamak istemedi ve şu andaki yapı içerisinde de süreçte de eğer silahları bırakarak ülkemizi terk ederlerse dünyada gidecekleri yer çoktur. Komşu ülkeye gidebilirler, daha başka ülkelere gidebilirler, onların kendi takdiridir, biz onu bilemeyiz.

Artık milletimiz bize diyor ki 'Ne olur, anaların gözyaşı dinsin, şu akan kan dursun. Biz bunun için bir katkı çağrısında bulunduk ve bunun için de elimizden gelen her şeyi, bütün riskleri sırtlanarak bu adımları attık.

Her şeye rağmen bu adımı attık. Bundan sonraki süreçte de atmaya devam edeceğiz. Yeter ki milli birliğimiz, kardeşliğimiz bu ülkede egemen olsun, iktidar olsun.''

'KÜRT KARDEŞLERİMLE ETLE TIRNAK GİBİYİM'
Erdoğan bir soru üzerine BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın "Etle tırnak değiliz, onurlu, eşit iki halk olacağız" açıklamasını da değerlendirdi.

Demirtaş'ın tespitinin yanlış olduğunu kaydeden Erdoğan, "Et ile tırnak gibi olmak ideal olanıdır ama bunlar 'iki eşit halk gibi' dediğin zaman kantara çıkarıyor. Kantar tutmayabilir. Bu yanlış bir tespittir. Biz bu ülkede, ben Kürt kardeşlerimle et ile tırnak gibiyim. O kiminle nedir onu bilemem. Şu halk bu halk diye bir ayrım AK Parti idealleri içinde yok" diye konuştu.

'TUTSAK' AÇIKLAMASI
CHP lideri Kılıçdaroğlu, bugünkü grup toplantısında yaptığı konuşmada Abdullah Öcalan'ın BDP'li heyetle gönderdiği mesajda yer alan "Türkiye'nin elinde tutsaklar var" ifadesine değinmiş ve Başbakan'a seslenerek "Türkiye Cumhuriyeti hapishanelerinde tutsaklar var mı yok mu?" diye sormuştu.

Basın toplantısında Kılıçdaroğlu'nun bu açıklaması da gündeme geldi. Açıklaması nedeniyle Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Erdoğan, "Türkiye Cumhuriyeti'nin cezaevlerinde 'tutsak' olmaz, tutuklu olur. Karakollarında da gözaltı olur. Herhalde bunu öğrenmiştir'' ifadelerini kullandı.

Toplantının ardından Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan ve beraberindeki bazı bakanlarla, Medeniyetler İttifakı Forumu toplantısına katılmak üzere Avusturya'nın başkenti Viyana'ya hareket etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...