Avrupa Birliği Komisyonu'nda ilk İklim Bakanı olan Connie Hedegaard, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da süren BM İklim Toplantıları'nın büyük olasılıkla fiyaskoyla sonuçlanacağını şimdiden ''resmen teyit etmiş" gibi görünüyor.

192 ülkenin birlerce uzmanla katıldığı, hükümet ve devlet başkanlarının zirvesiyle sona erecek toplantıların durumu için özeleştiri yapan Kopenhag İklim Oturumları Başkanı Connie Hedegaard, ''Atmosferin karbondioksitten bozulması karşısında ortak bağlayıcı anlaşma sağlanması, 192 ülkeyle birlikte (tembel) isteksiz çocuğa zorla ev ödevi yaptırmaya benziyor'' dedi.

BM İklim Değişikliği Dairesi'nin Hollandalı başkanı Yvo de Boer de, ''İnglizler'in deyimidir: Atları suya götürebilirsiniz ama hepsine su içirmek mümkün olmayabilir. Burada da 192 atı antlaşmaya sokmak olanaksız gibi görünüyor. Sayın Danimarkalı Bakan Hedegaard, 2007'de Endonezya-Bali'den beri 192 atı gütmeye çalışıyor ama nafile'' diye konuştu.

Kopenhag'da bozulan dünya iklimi için aslında son derece kritik olan 18 Aralık Cuma günkü kapanış oturumunda 110'dan fazla ülkenin hükümet ve devlet başkanı anlaşmaya çalışacak.

ABD UMUTLU
Öte yandan Beyaz Saray, iklim zirvesinde liderlerin anlaşmaya varacakları beklentisini açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, ''Başkan Barack Obama, Kopenhag'da, işlerliğe sahip bir anlaşmaya varılacağına inanıyor'' dedi.

Kopenhag'da liderlerin de son bölümüne katılacakları iklim zirvesinde anlaşmaya varılması durumunda, sera etkisi yaratan ve böylece iklim değişikliğine yol açan gazların atmosfere bırakılmasına yeni sınırlamalar getirilecek.