Dünyanın basın fotoğrafı İstanbul'da

Dünyanın en büyük ve prestijli basın fotoğrafları sergisi, 17 Aralık'ta Forum İstanbul'da açılacak.

Anadolu Ajansı 15.12.2010 - 19:46

Dünyanın basın fotoğrafı İstanbul'da

Dünyanın en büyük ve prestijli basın fotoğrafları sergisi 'World Press Photo-Dünya Basın Fotoğrafları 2010', 17 Aralık'ta Forum İstanbul'da açılacak.

Dünya foto muhabirliğinin bir yıllık güncesi sayılabilecek sergide 162 fotoğraf yer alıyor.

Serginin açılışı öncesinde yarın Forum İstanbul'da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) işbirliğiyle ''Dünyada ve Türkiye'de Basın Fotoğrafçılığı'' konulu iki sunum ve ''Magazinde Fotoğraf'' başlıklı panel gerçekleştirilecek.

''Dünyada Basın Fotoğrafçılığı'' başlıklı ilk sunum, Hollandalı fotoğrafçı Pieter ten Hoopen, ''Türkiye'de Haber Fotoğrafçılığı-Editör Fotoğraf Seçiminde Nelere Dikkat Eder?'' başlıklı ikinci sunum ise Anadolu Ajansı Fotoğraf Editörü Abdurrahman Antakyalı tarafından yapılacak.

Magazin Muhabirleri Derneği Onursal Başkanı ve Güneş Gazetesi Magazin Müdürü Nurettin Soydan'ın yöneteceği ''Haberde Magazin Magazinde Fotoğraf'' konulu panele ise konuşmacı olarak Milliyet Gazetesi Magazin Yazarı Ali Eyüboğlu, reklam ve fotoğraf sanatçısı Hakan Denker ile fotoğraf sanatçısı Yaşar Saraçoğlu katılacak.

HOLLANDALI FOTOĞRAFÇIDAN ATÖLYE ÇALIŞMASI
Hollandalı fotoğrafçı Pieter ten Hoopen yarın ile 17 ve 18 Aralık'ta Forum İstanbul'da fotoğraf atölyeleri gerçekleştirecek. Atölyeler, basın fotoğrafçılarına, bağımsız çalışan foto muhabirler, üniversitelerin fotoğraf bölümlerinde öğrenim gören öğrencilere, basın fotoğrafına ilgi duyan amatör fotoğrafçılara açık olacak.

Pieter ten Hoopen'in, bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışmalarda konularını nasıl seçtiğine ve onları hayata geçirirken izlediği yöntemlere odaklanan geniş kapsamlı bir sunumla başlayacak atölyeler, fotoğrafçının, katılımcıların foto röportajlarını teker teker değerlendirmesi ve önerilerde bulunmasıyla devam edecek.

Sergi kapsamında ayrıca Canon işbirliğiyle ''Dijital Fotoğrafçılık Atölyesi'', liselere yönelik rehberli gezi ve eğitim programı ''Look&Click'' ve tüm fotoğrafseverlere açık olan ''Foto-maraton'' organizasyonları da gerçekleştirilecek.

2 MİLYONDAN FAZLA İZLEYİCİYLE BULUŞTU
World Press Photo sergisi yıl boyunca 25 ülkede 2 milyondan fazla izleyiciyle buluştu. Her yıl dünyanın dört bir yanından foto muhabirleri, ajans, gazete ve dergiler tarafından yarışmaya gönderilen fotoğraflar, 13 kişilik bağımsız uluslararası bir jüri tarafından 10 farklı kategoride değerlendiriliyor.

Bu yılki yarışmaya 128 ülkeden 5 bin 847 fotoğrafçı tarafından gönderilen 101 bin 960 fotoğraf katıldı.

Canon ve TNT'nin sponsorluğu ve Geniş Açı Proje Ofisi'nin katkılarıyla desteklenen sergi, 9 Ocak 2011'e kadar ziyarete açık olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...