Karabük'ün Safranbolu ilçesi belediye başkanı ve 10. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali komitesi başkanı Necdet Aksoy, yaptığı açıklamada, 9 yıldır dünyanın her yerinden Altın Safran Belgesel Film Festivali yarışmasına katılan yüzlerce belgeselle çok değerli bir arşiv oluşturulduğunu söyledi.

Festivalle özelde Safranbolu, genelde ülkenin kültürel değerlerinin korunması ve geleceğe miras olarak taşınmasına gerekli duyarlılığı sürdürmeyi planladıklarını ifade eden Aksoy, şöyle konuştu: ''Komitemiz her hafta toplanarak yapılanları değerlendiriyor. UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilerek en iyi korunan 20 kentten biri olan Safranbolu, Türkiye ve dünyanın belgesel oskarları olmaya aday ödüllerin verileceği festivaliyle belgeselciliğe verilen emekleri onore edecektir. Her geçen gün gelişen ve önem kazanan belgeselciliğin merkezi olamaya adayız.

İlçemizde dünyanın belgesel ile belge ve doküman arşivini oluşturuyoruz. Konusunu ''Kültürel Miras ve Korumacılık'' olarak belirlediğimiz yarışmaya şu ana kadar yurt içinden profesyonel ve amatör olmak üzere 12 adet belgesel film teslim edildi. Çeşitli dünya ülkelerinden de 4 adet belgesel film geldi. Yarışmaya katılmak için 28 Ağustosa kadar başvuruda bulunabilecek. Genelde başvurular son günlerde yapıldığı için sayının katlanacağını biliyoruz.''

Aksoy, 24-26 Eylülde gerçekleştirilecek festival kapsamındaki fotoğraf yarışmasına gönderilen renkli ve siyah-beyaz resimlerin değerlendirildiğini, dereceye girenlere ödüllerinin festivalde verileceğini belirtti.