Dünyanın en küçük cep telefonu

42 gram ağırlığındaki cep telefonu, Guiness rekorlar kitabına ‘dünyanın en küçük cep telefonu’ olarak geçti.

24.07.2009 - 10:10

Dünyanın en küçük cep telefonu

İsrail’deki Modu adı şirketin ürettiği cep telefonu 7.2 x 3.76 x 0.78 cm boyutlarında ve sadece 42 gram ağırlığında. 2 GB'lık hafızaya sahip olan ve kamera, multimedya ve internet uygulamaları opsiyonel olarak ilave edilebilen telefon, Guinness rekorlar kitabına, "dünyanın en küçük ve hafif telefonu" olarak geçti.

İsrailli telekomünikasyon şirketlerinden Cellcom, yılın sonuna doğru, piyasaya tam açılmadan önce, sınırlı sayıda telefonu müşterilerine sunacağını duyurdu.

Telefonun İsrail'den sonra güneydoğu Asya ülkeleri piyasalarına verilmesi bekleniyor. Ancak Amerikan piyasası ile Avrupa ülkelerindeki satışıyla ilgili henüz tarih belirlenmediği kaydedildi.

Modu yetkilileri, amaçlarının taşıması ve kullanımı kolay, sadece konuşma ve mesaj gönderme gibi temel fonksiyonlara sahip bir cihaz üretmek olduğunu belirtti.

Modu sözcüsü Oded Todoros, "İnsanların ihtiyaç duymadıklarını söylediği fonksiyonlardan yüzde 80'ini eledik" diye konuştu. Müzik dinleme, resim çekme gibi fonksiyonlar, istendiği takdirde, telefona sonradan monte edilebilecek aparatlarla sağlanabilecek.

Şirket yakın tarihte telefonu, 3 G’ye uyumlu hale getirmeyi planlıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...