Balkan ülkelerindeki lise öğrencilerinin ortak çalışmasıyla yapılacak resimlerinden dünyanın en uzun kartpostalı oluşturulacak. Karpostal, Bulgar Ressam Darina Yaneva'nın ‘Daha iyi bir gelecek için geçmişi değiştirmek’ temalı çalışması çerçevesinde hazırlanıyor.

Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde başlayan çalışmaya daha sonra Bulgaristan'da devam edilecek. Hırvatistan, Sırbistan, Romanya ve Makedonya'nın da katılacağı proje tamamlandığında dünyanın en uzun kartpostalı ortaya çıkacak.

Çalışma hakkında bilgi veren Bulgar ressam Yaneva, şunları kaydetti:

"İki yıl önce Antakya'da, ardından Manisa'da çocuklarla benzer bir çalışma yapmıştık. Buralarda yaptığımız resimleri bir katalogda topladık. Bu kataloğu yine dünyadaki birçok lidere, barışa katkı sağlamaları mesajıyla ilettik. Şimdi lise öğrencilerinin resimlerinden oluşturulacak ve dünyanın en uzun kartpostalı olmasını hedeflediğimiz bu çalışmayı, yine çoğaltarak dünya liderlerine 'Daha bir gelecek için geçmişi değiştirmek' mesajıyla ileteceğiz. En beğenilen resimlerden tek tek kartpostal hazırlanacak ve vakıflar aracılığıyla satılacak. Buradan elde edilecek gelir yoksul ülkelerin kalkınmalarında kullanılacak."

Bulgar ressam Yaneva, çocukların özellikle 12 yaşından sonra bir amaca ihtiyacı olduğunu söyledi. Kendini doğru ifade etme, yaşamda bir amaç oluşturma dönemindeki bu yaş gurubunun doğru yönlendirilmesi gerektiğini anlatan Bulgar ressam, şöyle konuştu:

''Yetişkin olma yoluna giren bu yaş çocukları, kendilerini belli araçlarla ifade etme ihtiyacındalar. Resim, diğer sanat dalları gibi kendini ifade etmenin güzel bir yolu. Bunun yanı sıra çocuklarımız bu yaşlarda çok saf. Onlar bizim geleceğimiz, dünyanın geleceği. Dünyada barışın, sevginin önemini bu

yaşlarda öğrenirlerse daha güzel bir geleceğimiz olur diye düşünüyoruz.

‘ÇOCUKLARDAN ÇOK ŞEY ÖĞRENİYORUM’
Diğer yandan, çocuklarla çalışmak hem eğlenceli hem de öğretici. Onları izlerken, dinlerken, resimleri hakkında konuşurken çok şey öğreniyorum. Çocuklar, gençler bizim yaptığımız hataları yinelemeyerek, dünyamızın geleceğini değiştirebilir.''

GUINESS’E BAŞVURULCAK
Yaneva, Türkiye'de hazırlanan resimlerin önce Bulgaristan'a, oradan da 4 ülkeye gönderileceğini belirtti. Bazı ülkelerle görüşmelerin sürdüğünü, projeye katılmak isteyen başka ülkelerin de olabileceğini ifade eden Yaneva, projeyi iki yılda tamamlamayı planladıklarını kaydetti.

Yaneva, proje ile Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuracaklarını da bildirdi.

Ankara Güzel Sanatlar Lisesi Müdür Yardımcısı Turan Aşık ise projeyi okul olarak ''Geçmişimizi bilelim, geleceğe güvenle bakalım'' bakış açısıyla ele aldıklarını ifade ederek, ''Geçmişte yapılan hataların, savaşların, doğaya verdiğimiz zararların bize ders olmasını vurgulamak istedik'' diye konuştu.

Aşık, 9. sınıftan 12. sınıfa kadar 30 öğrencinin 20 metrelik kağıt üzerinde gerçekleştirdikleri çalışmayı iki günde tamamladıklarını söyledi. Aşık, ''Çocuklarımız büyük bir istek ve zevkle hatta akşamları da çalışarak üzerlerine düşen bölümleri iki günde tamamladı. Dünya barışına bizim de küçük bir katkımız

olursa elbette ki çok mutlu oluruz. Biz burada çok titiz bir çalışma gerçekleştirdik. İnanıyoruz ki diğer ülkelerin çocukları da aynı titizlik ve hevesle resimlerini yapacaklar'' dedi.